Dijital PazarlamaSEO Araçları

Screaming Frog (Kapsamlı Rehber)

Screaming Frog (Kapsamlı Rehber) Spider, hızlı ve gelişmiş bir SEO site denetim aracıdır. Sitenizin her sayfasını manuel olarak kontrol etmenin uzun zaman alacağından dolayı; yönlendirme, meta yenileme veya yinelenen sayfa sorununu kolayca çözebileceğiniz bir uygulamadır. Büyük ya da küçük Web sitelerinde kaçıracağınız hataları taramak için kullanılabilirsiniz. Programın kullanıcı arayüzünde sürekli olarak toplanan ve güncellenen tarama verilerini görüntüleyebilir, analiz edebilir ve filtreleyebilirsiniz.

SEO Spider,  SEO için önemli olan (URL, sayfa başlığı, meta açıklama, başlıklar vb.) bir elektronik tabloya aktarmanıza olanak tanır, böylece SEO düzenlemeleri ve yapılandırmaları için kolayca kullanabilirsiniz. Demo için kurumsal sitesinden destek alabilirsiniz. https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/

screaming frog

Screaming Frog ile Yapabilecekleriniz Nelerdir?

1-Kırık Bağlantı Bulma
2-Title ve Meta Verileri Analiz Etme
3-XPath ile Verileri Çıkarın
4-XML Site Haritaları Oluşturun
5-JavaScript Web Sitelerini Tarama
6-Denetimleri Planla
7-Backlink Denetimi
8-Yinelenen İçeriği Keşfedin
9-Robotları ve Yönergeleri İnceleyin
10-GA, GSC ve PSI ile Entegre Edebilirsiniz
11-Site Mimarisini Görselleştirin
12-Tarama Verilerinin Karşılaştırılması

A’dan Z’ye Search Console kullanım rehberimizle web sitenizin performansını analiz edebilir, bu analiz sonucunda da yapacağınız çalışmalarla web sitenizi google sıralamalarda üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bu durum sizin yarışta bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun için A’dan Z’ye Search Console? (Kapsamlı Rehber) sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

1-Kırık Bağlantı Bulma

Web sitenizi anında tarayın ve bozuk bağlantıları (404’ler) ve sunucu hatalarını bulun. Düzeltmek veya bir uzmana göndermek için hataları ve kaynak URL’leri toplu olarak dışa aktarabilirsiniz.

2-Title ve Meta Verileri Analiz Etme

5-JavaScript Web Sitelerini Tarama

Angular, React ve Vue.js gibi dinamik, JavaScript açısından zengin web sitelerini ve sayfaları tarama yapmanız için entegre Chromium WRS’yi kullanarak web sayfaları oluşturabilirsiniz.

6-Denetimleri Planla

Web site Taramalarınızı belirli aralıklarla çalışacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu tarama verilerini (Google E-Tablolar dahil) herhangi bir konuma otomatik olarak aktarabilirsiniz. Bu işlemi tamamen komut satırı üzerinden otomatikleştirme imkanı sağlamaktadır.

7-Yönlendirme Denetimi

Uygulamada siteniz içib verilen “Geçici ve kalıcı” yönlendirmeleri bulabilirsiniz. Bu denetim sayesinde yönlendirme zincirlerini ve döngüleri tanımlayabilir veya bir site geçişinde denetlenecek URL’lerin bir listesini yükleyebilirsiniz.

8-Yinelenen İçeriği Keşfedin

Md5 algoritmik kontrolü ile tam olarak yinelenen URL’leri, sayfa başlıkları, açıklamaları veya başlıklarda kısmen yinelenen öğeleri tespit edebilir ve düşük kaliteli içerikli sayfaları bulup düzenleyebilirsiniz.

9-Robotları ve Yönergeleri İnceleyin

Uygulama üzerinde robots.txt, meta robotlar veya ‘noindex’ veya ‘nofollow’ gibi X-Robots-Tag yönergeleri tarafından engellenen URL’leri, ayrıca kurallı ve rel=“next” ve rel=“prev” gibi öğeleri görüntüleyebilirsiniz.

10-GA, GSC ve PSI ile Entegre Edebilirsiniz

Google Analytics, Search Console ve PageSpeed ​​Insights API’lerine bağlanabilir ve daha fazla bilgi için bir taramada tüm URL’ler için kullanıcı ve performans verilerini alabilirsiniz.

11-Site Mimarisini Görselleştirin

Etkileşimli gezinme, dizin ya da yönlendirmeli diyagramları uygulamayı kullanarak ağaç grafiği çıkarabilir; site görselleştirmelerini kullanarakta dahili bağlantı ve URL yapısını değerlendirebilirsiniz.

12-Tarama Verilerinin Karşılaştırılması

Sitenizin SEO sorunlarını ve Siteniz için hangi fırsatlar olduğunu analiz edin; bu analiz doğrultusunda taramalar arasında nelerin değiştiğini görün. Gelişmiş URL Eşlemesini kullanarak rakipleriniz edip iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir