Dijital Pazarlama

Google HTTPS Kullanan Siteleri Ödüllendiriyor

Google uzun zamandır HTTPS (2048-bit SSL) sahibi olan sitelere ekstra bir değer vermektedir. Hatta buna sıralama faktörü olarakta ufak bir avantaj sağlamakta.

Google, sıralama avantajının mevcut algoritmasında “çok hafif bir sinyal” olarak belirtiyor. Aslında bu cümlenin anlamı “bu, kaliteli içerikten çok daha hafif bir sinyal olacaktır” şeklindedir. Google, elde edilen test verilerine dayanarak, yukarıdaki etkinin “küresel sorguların %1’inden az” olduğunu iletmektedir; Google, tüm web sitesi sahiplerini HTTP’den HTTPS’ye geçirerek bu etkiyi güçlendirmeyi ve web sitelerini daha güvenli hale getirmeyi umuyor. Son birkaç aydaki test sonuçlarına göre Google, HTTPS sinyalinin Google arama sonuçlarında “pozitif sonuçlar” ürettiğini göstermektedir.
Google HTTPS kullanan siteleri ödüllendiriyor
Google HTTPS kullanan siteleri ödüllendiriyor

SEO Açısından HTTPS Kullanım Kaygıları

Google’ın en önemli isimlerinden biri olan Matt Cutts, birkaç ay önce SSL’yi Google’ın algoritmasında bir sıralama faktörü olarak kullanmak istediğini söyledi. Yaklaşık beş ay sonra, Google bunu gerçeğe dönüştürdü.
HTTP’den HTTPS’ye geçerseniz, SEO hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Google, bunun güvenli bir hareket olduğunu söyleyerek yıllardır bunu vurguluyor. Ancak bunu yaparken trafik değerlerinizi etkilememek için dikkat etmeniz gereken birkaç adım var. Google ile iletişime geçmeli ve sitenizin HTTP’den HTTPS’ye geçtiğini beyan etmelisiniz. Google, ileride konuyla ilgili bir rehber yayınlayacak olsa da şimdilik bazı ipuçları paylaşıyor:
  • Sertifikanıza karar vermelisiniz: bir tane alan adımı olacak ya daçoklu alan adı sertifikası mı kullanacaksınız.
  • Kullanacağınız sertifika 2048-bit şifrelemeye sahip olmalıdır.
  • Aynı yapıda olan güvenli alan adlarında bulunan kaynaklar için ana URL adresinizi kullanmalısınız.
  • Tüm alan adlarınızla ilgili protokole uygun URL yapısı kullanmalısınız.
  • Google site taşıma rehberlerinden detayları öğrenip sitenizi taşıyabilirsiniz.
  • HTTPS robot txt. dosyalarından engellenmemelidir. Bu konu önemli çünkü web siteniz arama motorları tarafından indexlenemez.
  • Kullanacağınız sayfalarda noindex etiketi kullanmamalısınız.

Google webmaster araçlarını bu alt yapılara göre güncellemiştir. Tüm raporlar HTTPS kurgusu içerisinde çalışmaktadır.

HTTP adresinden geçiş yapan site sahipleri bunları araçlardan takip etmelidir. Ve en önemli konulardan biriside web sitenize yüklediğiniz SSL sertifikanısının güncel ve geçerli olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir