SEO

SEO Nedir? (Kapsamlı Rehber)

SEO Nedir, Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerinin arama motorlarında sıralama almak için yapılan çalışmalar bütünüdür.

SEO, bir web sitesinin veya içerik kaynağının Google’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak adımları atma sürecidir. SEO ile ücretli reklamcılık arasındaki farklara baktığımızda, SEO’nun “organik” sıralamaya göre çalışmasıdır. Bu, o alanda olmak için para ödemediğiniz anlamına gelir. (ya da SERP’ de reklam dışında 1. sırayı satın alamazsınız gibi)

Optimize edilen içeriğin; Google vb. arama motorlarının bir şeyler arandığında SERP’ de üst sıralara doğru çıkarılması anlamına gelmektedir. Örnek. Birisi Google’a “Özgür ALTUN” yazdığında, muhtemelen Google Sıralama Botu uzmanlık alanları, yetkinlikler ve nasıl ulaşacağımıza dair talimatlar arıyordur. Özgür ALTUN ile ilgili makale yazdıysanız, insanların sizi bulmasını istersiniz. 

Herkesin bizi bulması için, Özgür ALTUN geçen diğer tüm web sitelerinin üzerinde yer almamız gerekmektedir. Kendi çalışma kelimenizin zorluk derecesine göre bu sıra değişir. İşte bu durumda yapılan çalışmalara SEO diyoruz.

Arama Motorlarını (Search Engine) detaylandırdığımızda; Çevrimiçi aramaların çoğu genelde Google da gerçekleşmektedir. Aslında, arama motorlarında yapılan sorguların yüzde 75’i Google’da yapılıyor.

İçeriğinizin (Web sitesi, Makale, Video, Resim v.b) arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi için; önce “Arama motorlarının” nasıl çalıştığını anlamalısınız.

İçeriğin Temel Amacı:

Web sitenizin Google’da  üst sıralarda yer almasını sağlamak ve siteniz için daha fazla trafik kaynağın elde edilmesini hedeflenmektedir.

Bu doğrultu da Arama motorlarının Bot çalışma prensiplerinde yer alan İç Optimizasyon ve Dış Optimizasyon konularını öğrenmemiz gerekmektedir.

SEO’NUN KAPSAMLI REHBERİ

İçindekiler

SEO’nun Temel Öğeleri: İç Optimizasyon ve Dış Optimizasyon

Kapsamlı SEO söz konusu olduğunda, eşit derecede önemli iki alan vardır: site içi SEO ve site dışı SEO.

Site içi SEO, sıralamalarınızı iyileştirmek için içerik oluşturma, web yazılımınız, anahtar kelime dağılımı gibi verilerle ilgilidir. Site yazılımı, anahtar kelime dağılımı, kalitede içeriklerin oluşturulması, siteniniz meta etiket ve başlıklarının anahtar kelime açısından zengin ve kaliteli yazılmış.

Site dışı SEO, backlink kazanmak gibi web sitenizin dışında gerçekleşen optimizasyondur. Denklemin bu kısmı, alakalı web siteleriyle ilişkiler kurmayı ve insanların paylaşmak istediği içeriği yaratmayı içerir. Çok detaylı bir çalışma gerektirse de SEO açısından kritik öneme sahiptir.

SEO Stratejileri: Black Hat (Siyah Şapka) Vs. White Hat (Beyaz Şapka)

Her zaman uzun vadeli yatırımcılık oyununu oynadım ve gidilecek yolun bu olduğuna inanıyorum. Ancak, bu herkes için geçerli değil. Bazı insanlar kazanımlarını hemen başka yerlerde değerlendirirler.

SEO söz konusu olduğunda, hızlı kazanç elde etmek için yapılan çalışmalara “ siyah şapka SEO ” olarak adlandırılır. Siyah şapka SEO uygulayanlar, hızlı bir şekilde sıralama elde etmek için anahtar kelime yoğun çalışma ve bağlantı kazanma gibi sinsi taktikler yapmaktadır.

Kısa vadede işe yarayabilir ve sitenize biraz trafik çekebilirsiniz. Bir süre sonra Google, sitenizi cezalandırır ve hatta kara listeye alır, böylece asla sıralamada yer almazsınız.

Öte yandan, beyaz şapka SEO, sürdürülebilir bir çevrimiçi iş kurmanın yoludur. SEO’yu bu şekilde yaparsanız, insan kitlenize odaklanırsınız. (Fayda sağlayan bir çevrim içi işletme olursunuz.)

Ziyaretçilerinize mümkün olan en iyi içeriği vermeye ve arama motorunun kurallarına göre oynayarak sitenizi kolayca erişilebilir hale getirmeye çalışmalısınız.

İçerik Optimizasyonu

Kalite

Eskilerden, bir dizi anahtar kelimeyle bir parça içerik yayınlamak yeterliydi. Birinin problemini gerçekten çözen kaliteli içerik oluşturuyorsanız, göze çarpan biriydiniz ve bu sıralamada yükselmenizi sağlıyordu. Bugünkü içerikler çok daha iyi ve bir çok çevrimiçi işletmeler sitelerine değer katmak ve Google’da daha üst sıralara çıkmak için oluşturdukları çok kaliteli blogları var.

Harika içerikler bulmak kolay değil, ancak iyi haber şu ki, içeriğinizi her zaman sıfırdan oluşturmanız gerekmiyor. Başkalarının oluşturdukları kaliteli içerikleri örnek alabilirsiniz. Tabi bunu yaparken içeriğe daha fazla değer katmalısınız ve içeriğinizi daha detaylı oluşturmalısınız.

Sonuç olarak, içeriğinizin bir sorunu çözmesi veya okuyucuyu için kaliteli bir çözüm sağlaması gerekmektedir. Tersi bir durumunda Kullanıcı hemen sitenizden çıkacaktır. Bu durumu sonucu olarak “Google’ın” içeriğinizi kalitesiz olarak değerlendirecek ve sıralamasından uzaklaştıracaktır.

Niyet

Google, niyete çok önem verir. Arama çubuğuna bir şey yazdığında, arayıcının ne aradığını anlamak ister.

 • Bir şey mi öğrenmek istiyor?
 • Bir şey satın almaya mı çalışıyor?
 • Vitrin alışverişi mi yapıyor?

İçerik oluşturucu olarak bunu da anlamanız gerekir.

Örn: “En iyi buz oltaları” hakkında bir içerik oluşturarak; hedef kelimenizi “levrek balıkçılığı” olarak hedefleyemezsiniz. Çünkü mantıklı değil insanlar soğukta levrek avlamak için genellikle buz oltalarını kullanmazlar. Bu içeriğin sonucunda sorguya doğru yanıt vermediğinizi Google bilecektir.

Güncellik

İçerik güncellemeleri Google sıralamasında yükselmenize yardımcı olacaktır. Güncel olmak için sadece yeni içerik oluşturmanız şart değildir. Daha önce yayımlamış olduğunuz içerikleride güncelleyerek; Google’a güncel çalışmalar yaptığınızı gösterebilirsiniz.

İçeriğin doğru bilgi içerdiğini gözden geçirmek ve güncellemeniz gerekmektedir. (Bozuk bağlantıları düzeltmek ve eski verileri daha yeni istatistiklerle güncellemek fayda sağlayacaktır). Google’a içeriğinizin hala birinci sayfada bir yeri hak ettiğini göstermenin yollarındandır.

Kaliteli İçerik Oluşturmanın 4 Yolu

İşte Kullanıcıların sevdiği ve Google’ın saygı duyduğu en iyi içerik oluşturma yöntemleri:

 1. Kullanıcıların Amacını Anlayın: Okuyucunun sayfanıza geldiğinde neyi bulmak istediğini bilmeniz gerekir.
 2. Bir Müşteri Profili Geliştirin: Okuyucunuzun kim olduğunu, neyi sevdiğini, neyi sevmediğini ve neden orada olduklarını bilmeniz gerekmektedir.
 3. Metinleri Bölün: İnsanların dikkat süreleri kısadır ve dev metinler yazmak artık işe yaramıyor; çok sayıda başlık ve resimle ayırmanız gerekmektedir.

Harekete Geçirici Olmalı: Bir içeriği okuduktan sonra ihtiyacınız olan bilgiye ulaşamamaktan daha kötü bir şey yoktur. İçeriğiniz kapsamlı olmalı, ancak aynı zamanda “Sağladığı fayda nedir?” Sorusuna da cevap vermelidir. Okuyucu, makalenizi bitirdiğinde ihtiyaç duyduğu bilgiye sahip ol.

Backlink

Sağlam bir bağlantı profilinin önemi uzmandan uzmana değişiklik gösterecektir. Hala bağlantıların Google’ın sizin için sahip olduğu en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğuna inanıyorum.

Pek çok SEO uzmanının sahip olduğu temel sorun, bunu nasıl doğru şekilde yapacaklarını anlamamaları. Yanlış taktikleri kullanırsanız, kendinizi en başından başarısızlığa hazırlarsınız. Uzun vadeli stratejiyi seçer ve bağlantıları doğru şekilde kurarsanız, bu biraz daha uzun sürebilir, ancak yolun sonunda kendinize teşekkür edeceksiniz.

Bağlantı Oluşturma Unsurları

Siteniz için bağlantılar oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörler şunlardır:

Kişisel SEO’yu etkileyen en büyük faktörler şunlardır:

Bağlantı Kalitesi

Bağlantılar temel anlamda her şey olmasa da, bağlantılara kendi içinde değerlendirildiğinde kaliteleri her şeydir. Sahip olduğunuz bağlantıların sayısından çok; Sitenizle alakalı olması önemlidir. Kaliteli backlink oluşturmak, doğru kaynaklara ulaşmak ve sağlam bir bağlantı karşılığında değer sunmakla ilgilidir. Bağlantıları doğru şekilde oluşturmanın birçok yolu vardır, bu nedenle Google, doğru şekilde yapanlara ödeme yapar.

SEO Uzmanlarının çoğu yalnızca toplam bağlantı sayısına bakar, ancak bu birkaç nedenden dolayı büyük bir hatadır:

 • Arama motorları, düşük kaliteli veya spam içerikliyse bağlantıların büyük çoğunluğunu görmezden gelir.
 • Yeni sitelerden gelen bağlantılar, mevcut sitelerden gelen tekrar bağlantılardan daha değerlidir.
 • Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar, kendi sitenizden (bir sayfadan diğerine) gelen bir dizi bağlantıdan daha değerlidir.

İyi Bir Backlinkten Kötü Bir Bağlantıyı Nasıl Tanımlarsınız?

Google, sitenize yönlendirdiğiniz bağlantıların alakalı olmasını bekler. X bi firmaya gidip 100$’a 10.000 bağlantı sunan bir link paketi satın almak beklediğiniz sonuçları vermeyecektir. Muhtemelen işinizle alakalı olmayan Myspace ve Soundcloud gibi mecralardan saçma profil bağlantıları olacaklar.

Google para kazanmak için her hangi bir fayda sağlamayıp link satan siteleri spam olarak algılamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken kendi linkinizinde spam olarak algılanabileceği olmasıdır.

Bu sitelerden bazıları, sitelerinde tanıtım yazısı paylaşmak için sizden ücret alabilir. Google bunu sevmiyor çünkü tekelleşmeyi ve herhangi bir sıralama manipülasyonunu engellemeyi hedefler.

Bağlantı oluşturmanın amacı, Google’ın bir bağlantı karşılığında değer sağlayanları ödüllendirmesidir. Uzmanlığınızla ilgilenen kişilerin olduğu bir sitede tanıtım yazısı yazmak istiyorsunuz.

Konuk yazısı yazmayı seçtiğiniz sitenin de kendi alanında trafiği olmalıdır. Site trafiği olduğunda, insanlar aslında ne katkıda bulunduğunuzu gördüğünden, bu sizin yönünüze daha fazla ziyaretçi aktarılmasını sağlayacaktır.

Sizin için profesyonel olarak SEO çalışmaları gerçekleştirebilirim. Tam istediğiniz gibi çalışmalar yapar, size bunu şeffaf olarak raporlayabilirim.

Yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklamak ve benimle iletişim kurmak.

WhatsApp İletişim

Bağlantı Metni

Bağlantı metni, bağlantının altında kullanılan metindir. Amaç, metnin makalede olabildiğince doğal görünmesidir. Her birinin SEO alanında kendi yeri olduğundan, çeşitli farklı bağlantı metinlerine sahip olmak istersiniz.

Yapmak istemediğiniz tek şey, sitenizi işaret eden “buraya tıklayın” yazan bir sürü metne sahip olmak. Bunun yerine, yükseltilmiş bahçe yatakları hakkında bir makale yazdıysanız ve buna bir bağlantı almak istiyorsunuz. Bağlantı linkini metin olarak “yükseltilmiş bahçe yatakları” şeklinde yapabilirsiniz. Bunu yapmak, birisi tıkladığında ne olacağı konusunda Google’a daha fazla bilgi vermesine yardımcı olur.

Bağlantı Sayısı

Son olarak, sahip olduğunuz toplam bağlantı sayısı da önemlidir ve zaman içinde yüksek kaliteli backlinkler oluşturmanız gerekmektedir.

Buna zaten değindik, ancak tekrar etmekte fayda var: Peşinde olduğunuz sadece toplam bağlantı sayısı değildir. Günün sonunda, en kaliteli bağlantılara sahip olan siteler genellikle daha iyi bir avantaja sahip olacaktır. Ancak, bu durum bağlantı aldığınız sayfalara da bağlıdır. Ana sayfanıza verilen bağlantılar iyidir, ancak çoğu doğal bağlantı, özellikle marka adınızdan bahsetmediği sürece ana sayfaya alınan bir bağlantı olmayacaktır.

Backlink çalışmasında önemli olan, insanların sitenizdeki sayfalara veya içeriklere bağlantı vermesini sağlamaktır. Mümkünse, doğru kaynakların doğru sayfalara bağlantı verdiğinden emin olmanız gerekiyor. Örnek: İstemediğiniz şey, “gizlilik politikanızın” en çok bağlantı alan sayfanız olmasıdır.

Bunun nedeni “O sayfadan satın alınacak bir şey yok!” Ziyaretçiler size bilgilerini veremez, abone olamaz veya satın alamaz.

İlk hata budur.

İkincisi, gelen bağlantıların nasıl ve nereden geldiğini düşünmemek. Isı haritaları kullanarak ya da sizlere link veren siteleri analiz ederek ulaşabilirsiniz.

Bir sayfaya bağlantı almaya çalışıyorsanız, açılış sayfalarından veya dönüşümle ilgili kaynaklardan bağlantılar almanız gerekmektedir.

Bu özellik diğer sayfalar için değişebilir.  Bağlamsal olarak alakalı linklerden etkileşim almanız gerekmekte. Aldığınız bağlantı kaynaklarının kaliteside önemlidir, bunun yanında sitenize bağlantı verdikleri yerde önemlidir.

Bağlantı Profilinizi Geliştirmeniz için 3 İpucu

Şimdi bağlantı profilinizi geliştirmek ve çabalarınızdan en fazla faydayı sağladığına emin olmanız için atabileceğiniz bazı uygulanabilir adımları paylaşacağım.

 1. Kısa Yolları Kullanmayın: Bağlantı ağı oluşturmada kolay yol yoktur; zaman ayırmanız ve onları doğru şekilde inşa etmeniz gerekmektedir. Bu, insanlarla sohbet etmeyi, kendinizi tanıtmayı ve onlara sitelerine nasıl değer katabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Sitenizle alakalı bağlantı fırsatlarını araştırın, alanınızla alakalı siteleri bulun ve bunları e-posta veya sosyal medya aracılığıyla ulaşmaya çalışın.
 2. Tehlikeli Bağlantıları Kaldırın: Google’da sıralama yeteneğinize zarar verebilecek bağlantıları silebilirsiniz. Bunu için Google’ın reddetme aracı kullanabilirsiniz . Bu aracı dikkatli kullanmanız gerekiyor; çünkü bir anda çok fazla bağlantıyı reddetmek sitenize zarar verebilir. Sitenizle alakalı olmayan veya yanlışlıkla verilmiş bağlantıları kaldırmak, bağlantı profilinizi temizlemenize yardımcı olacaktır.
 3. Dahili Link Eklemeyi UnutmayınDahili linkleme de bulmacanın önemli bir parçasıdır; sadece dış bağlantılar için çalışmamalıyız. Elbette, harici bağlantılar önemlidir, ancak aynı site içerisinde bir konu ağı oluşturmak, Google’ın sitenizi taramasına yardımcı olacaktır. Google, bir içeriğin arama amacına ve genel kapsamlılığına çok dikkat eder. Bir konuyu baştan sona kapsayan bir dizi makale ile herkesin sorununu tek bir yerde çözebilirseniz. Bu durumda Google sitenizi ödüllendirecektir.

Kişiye Özel SEO

İncelemeniz gereken bir sonraki Dış SEO çalışma kategorisi arasında kişisel faktörler bulunmaktadır. Demografi ve konum hakkında değerlendirme yapıyoruz. Bu faktörler, kullanıcıların içeriğinize yanıt verme şeklini otomatik olumlu etkiler. Ancak SEO çalışmalarınız dünyanın bir bölgesinden diğer bölgesine göre farklılık gösterebilmektedir.
Bunların çoğu kontrolünüz dışında olsa da, belirli bir kitleye ulaşma şansınızı artırmak için bir kaç şey yapabilirsiniz.

Kişisel SEO faktörleri söz konusu olduğunda, “herkese uyan tek beden” seçeneği yoktur mantığında değerlendirilmelidir.

Kişisel SEO Faktörlerinin Unsurları

Kişisel SEO’yu etkileyen en büyük faktörler şunlardır:

Ülke

Tüm arama yapanlar, bulundukları ülkeyle ilgili sonuçları görür. Önerilen mağazaların ve restoranların açılış saatleri, bulunduğunuz ülkenin saat dilimine göre görünür.

Arama motorları kelimeleri farklı yorumlar. ABD’de “yorgan” arayan biri yatağı için battaniye görürken, İngiltere’deki biri emzik görebilir çünkü bu aramadaki terimlerim çoğrafyaya göre farklı anlamlara çıkıyor. Google’a hedeflemek istediğiniz ülkeyi söylemenin en kolay yolu, istediğiniz hedefi anahtar kelime olarak eklemenizdir.

Ancak, sitenizin çok uluslu olması size değer katar mı sorusuna cevap aramanız önemlidir. Ülkeden ülkeye farklı rekabet seviyeleri vardır. Anahtar kelime seçiminin büyük ölçüde zaten sıralamadaki rekabete nasıl bağlı olduğunu hatırlıyoruz.

Google Kanada, Google Brezilya’dan farklı sonuçlara sahip olacak. Her ülkenin zorluk derecesi farklı olabilir. Çok dilli bir site, bilgilerinizi yalnızca kendi ana dillerinde daha fazla kişiye sunmakla kalmaz. Aynı zamanda başka yerlerde daha kolay sıralamada yükselmenize olanak tanıyacaktır.

Çok dilli içerik oluşturmak, görünen en kolay ‘hızlı kazançlardan’ biridir. Ancak, bu içeriği çıkarmak hiçte kolay değil. Web’in çeviri eklentilerinin çoğu çok iyi değil. Bir çoğu, içeriğinizi hemen hemen her dile otomatik olarak çevirme sözü verir, ancak sonuç olarak kaliteli çeviri performansını sağlayamamaktalar.

Bu durumda hedef kitlenin diline “anadili” gibi hakim insanların içeriği çevirmesinde büyük fayda sağlayacaktır. İçeriğinizde oluşacak doğru bilgi ve kalite artışı, kullanıcıların daha uzun süre sitenizde kalması sağlar. Site kullanım verilerinin artması ve bu duruma bağlı olarakta sıralamaların yükselmesi anlamına gelmektedir.

Şehir

Coğrafi hedefleme, şehir seviyesine kadar da ileri gidebilir. Örnek, bir fast-food zinciri ararken, genellikle hemen SERP blok çevresinde sonuçlar görmekteyiz. Coğrafi hedefleme SEO çalışmasında öne geçebilmek için Şehir adlarını anahtar kelime olarak kullanılmalıdır. Ancak bunu çok fazla kullanmanız durumunda Google tarafından sadece yerel bir otorite gibi algılanabilirsiniz.

Bununla birlikte, yerel bir otoriteyseniz ve işletmeniz öncelikle yerel alanla ilgileniyorsa, bu çalışma sizler için harika olacaktır.

SEO Çalışmasında Kişisel Faktörleri Geliştirmek için 3 Yöntem

SEO’nuzu kişisel faktörlere göre iyileştirmenize yardımcı olacak 3 basit ipucu:

 1. Müşteri Profilini Anlayın: Müşterinizin kim olduğunu yalnızca siz anlayabilirsiniz. İdeal müşterinizin profilini bilmiyorsanız eğer, bu kişisel SEO’da atacağınız ilk adımdır. Müşteriniz ne istiyor? Neden sizi arıyor? Sitenize geldiklerinde ne bekliyorlar? Bu soruları doğru cevaplarsanız eğer, müşteriye tam olarak beklediklerini verebilirsiniz. Bu çalışmayı yaptığınızda, insanlar sitenizde daha fazla zaman geçirek ve sitedeki öğelerle etkileşime girdiği için Google sizi ödüllendirecektir.
 2. Çok Dilli İçerik ÜretinFarklı dillerde içerik üretmek sandığınız kadar zor değil. Ana dili İngilizce olmayan kişilere sunduğunuz değeri anlamalarını sağlayarak pek çok engeli aşıyorsunuz.
 3. Diğer Ülkelerdeki Anahtar Kelimeleri Araştırın: Anahtar kelime araştırma araçlarının neredeyse tamamı, diğer ülkeler için araştırma yapmanızı sağlar.

Sosyal SEO

Son olarak, dış optimizasyonun sosyal faktörlerine bir göz atalım. Doğrudan veya sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerin etkisinin dışında farklı çalışmalardan da bu tip etkileri elde edebilirsiniz.

Bunun doğrudan daha fazla bağlantı yoluyla mı yoksa dolaylı olarak bir PR çalışması yoluyla mı olduğu günümüzde tartışma konusudur.

SEO için Sosyal Unsurlar

İki Ana Faktör Vardır

Paylaşılan İçeriğin Kalitesi

SEO pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması el ele gitmektedirler; çünkü amaç Google’a ne kadar harika olduğunuzu göstermektir. İnsanlar içeriğinizi paylaşıyorsa ve erişimi daha da genişletiyorsa, bu Google’a ne ifade eder sizce?

İnsanlara; sunduklarınızın beğenildiğini ve büyük değer kattığını söyler. Bu Google SEO için çok faydalıdır.

Paylaşılan İçerik Sayısı

İkinci sosyal metrik, paylaşım sayısıdır. Viral bir hit elde etmek her pazarlamacının hayalidir, ancak fazla abartılıyor. İçeriklerde çok fazla ipucu ve tüyo var ama gerçek biraz daha basit: Harika içerikler oluşturabilirsiniz.

Bu durum, farklı insanlar için farklı duygular ifade eder. Örneğin, pazarlama alanında, uzun biçimli içeriğin neredeyse her zaman kısa biçimli içerikten daha iyi performans gösterdiğini gördüm.

Farklı bir örnekte ise, bir an için ünlülerin dedikodu sitelerini düşünelim. Hiç kimse bir sürü kelimeyle uğraşmak istemez. Burada tam tersi durum söz konusudur. Okuyucular bol dram içeren kısa ve öz bir içerik bulmak ister. Bunlara ek olarak; daha az metin içeren bunun yanında daha fazla video ve resim istemektedirler.

SEO savaşlarından pay almak için, insanların okumakta olduğu bir sitede, insanların okumayı sevdiği harika içerikler oluşturmanız yeterlidir.

Bu yüzden daha önce gerçek bir okuyucu kitlesi olan sitelerde misafir olarak yazı yazmanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştim. Okuyucusu olmayan bir yere içerik göndermenin siteniz için her hangi bir fayda sağlayacağını düşünüyor musunuz?

Sosyal Paylaşımlarınızı Geliştirmeniz için 3 İpucu

Sosyal medyada daha fazla paylaşım almak için üç ipucu:

 1. Harika İçerik Oluşturun: En kaliteli içeriği oluşturmak, sade ve basit paylaşım almanın en kolay yoludur. Google, insanların algoritmada oyun oynamasını engellemek için tahmin edebileceğinizden çok daha fazla saat ve para harcıyor. Bu basit bir kavram, gerçekten. Bu bir değer alışverişidir. İş dünyasındaki her şey bir değer alışverişidir ve aynı şey SEO pazarlaması için de geçerlidir. Google’a değerli içerik sağlayın, Bunun karşılığıda da ödülünü alın.
 2. Tutarlı Olun: SEO ve sosyal medyada tutarlılık son derece önemlidir. Üç ayda bir paylaşım yaparsanız, sosyal medya algoritmaları sizden nefret edecektir. Hatta bir önceki gönderinizin üzerinden çok zaman geçtiği için içeriği kimseye göstermeyecektir. Sürekli olarak sosyal medyada yayın yapmak, düzenli olarak paylaşacak yeni içeriğe sahip olmanızı gerektirir. Her şey 360 derece ilerliyor.
 3. KolaylaştırınSitenizde Sosyal paylaşımı teşvik edecek eklentiler kullanın. Okuyucu, gönderinizi sosyal medyada paylaşmanın basit bir yolunu bulamazsa eğer, muhtemelen paylaşım gerçekleştirmeyecektir.

Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi

Sitenize ne ad verdiğinizi veya markanızı çevrimiçi nasıl tanımladığınızı belirleyen anahtar kelime araştırmasına kısaca değinelim.

Anahtar kelimeler, seçtiğiniz taktiklerden, bunları nasıl uygulamayı planladığınıza kadar her şey dahil olmak üzere, bağlantıları nasıl oluşturacağınızı dahi belirler.

Anahtar kelimeler, web sitenizin yeniden tasarlanmasına hatta pazarlama çalışması yapılmasına neden olabilir. Site sahipleri Anahtar kelime araştırmasının tek seferde bitecek bir çalışma olduğunu düşürler. Gerçekte ise tam tersidir. En iyi SEO uzmanları sürekli olarak anahtar kelime araştırması yapmaktadır.

Anahtar kelime araştırması birkaç farklı nedenden dolayı yapılır. Bu nedenler Google’da üst sıralarda yer almak ve alakalı içerik oluşturmaktır. Anahtar kelimeler, insanların ihtiyaçlarına dayalı ve tam olarak neye ulaşmak istediklerini gösteren temel arama kriteridir.

Anahtar Kelime Seçiminin Unsurları

Anahtar kelime seçimi için Google anahtar kelime planlayıcı ya da Ahrefs uygulamasını kullanabilirsiniz. (Direkt hedeflediğiniz kitlenin arama tercihlerini kullanabilirsiniz). Anahtar kelimenin rekabet gücünün yanı sıra arkasındaki amacı da anlamanız gerekir.

Anahtar kelime seçiminin arkasındaki en önemli unsurlar şunlardır:

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçme

Diyelim ki danışmanlık hizmetleri satıyorsunuz. Hizmetiniz, müşterilerin bir yıl boyunca 170.000 TL’lerine mal olacak. Buda ayda 20 bin TL’den biraz daha az yapar.

Şimdi, SERP’de “ücretsiz ticari büyüme ipuçları” aramalarında 1. sıradasınız, tahmin edin ne tür bir kitleyi çekebilirsiniz?

Bedava şeyler arayan insanları getireceksiniz! Bu ziyaretçiler sitenize geldiğinde muhtemelen sizden hizmet satın almayacaktır. Bu anahtar kelime sitenize her ay binlerce kişiyi gönderebilir. Fakat sizin için yanlış kitledir, bu anahtar kelime ile sıralamada yükselmek siteniz açısından mantıklı değildir.
Ayda 990 ziyaretten vazgeçmek anlamına gelse bile farklı bir anahtar kelime seçmeniz gerekmektedir.

Bir düşünün: Bu dönüşümü okuyan yalnızca bir veya iki kişi varsa, zaten öndesiniz. Yine de görünen tek yaygın hata bu değil. Aslında, bundan sonra anlatacağım hata daha sık yapılmaktadır.

Rekabet Analizi

Anahtar kelimenizi seçtiniz. Yaptığınız işle bağlamsal olarak alakalı ve satmaya çalıştığınız ürünle de uyumlu. Peki bundan sonra ne yapacağız?

Alakalı anahtar kelime fikirleri almak için Ubersuggest gibi bir anahtar kelime aracını kullanırsınız. Doğal olarak, en fazla arama sayısına sahip olanlara doğru yönelmeye başlarsınız. Ancak kaçırdığınız bir şey vardır: Bir anahtar kelimede yükselmeniz, genellikle karşı karşıya olduğunuz rekabete bağlıdır.

Örneğin, “a’dan z’ye search console” anahtar kelimesine bakın.

Araştırma yaptığınızda, “Vay canına! Ayda 10.000 arama alıyor; bu harika!” Yalnız Farkına varmadığınız şey, yeni bir site olarak ilk sayfada yer almak için yüzlerce Backlink bağlantısı gerektireceği ve bunun yanında da 1. sayfaya gelmenizin belkide yıllar alacağı.

Neden? Niye?

Rekabet şiddetli.

Siteler, o anahtar kelime için şu anda birinci sayfada yer alıyor. Bu siteler uzun süredir oradalar, güçlü bir üne sahipler ve Google, kaliteli bilgi sağladıklarını biliyor. Yeri bu şekilde kazandılar.

Öncelikle Google’ın güvenini kazanmalısınız; ayrıca rakiplerinizi geride bırakmak için zamana ihtiyacınız olacaktır.

Arama Amacı

Google, arama amacının ne kadar önemli olduğunu bize defalarca söyledi.

Çoğu site sahibi anahtar kelimelere odaklanır (Genel anlamda yanlıştır). Ziyaretçilerinizin Sezgisel olarak, yapmak istedikleri şey bu değil. İnsanların Google da ne arattıklarına bakmak yerine, kendileri için ne aradıklarını belirlemeye çalışmalısınız.

Bu, “arama amacının” ifade ettiği şeydir. Kritik olan nokta, küçük bir miktar trafik almakla gerçek gelir elde etmek arasındaki farktır.

Aradaki farkı vurgulamak için örnek bir senaryo ile başlayalım.

Şirketlerin sitenizde iş ilanı listeleri yayınlamasını sağlayarak para kazanan bir iş siteniz var. Bu, insanların iş kur veya başka bir yer yerine sitenize gelmesi için “iş ara” kelimesinde iyi bir sıralamanda olmanız gerektiği anlamına gelir.

Sizin aracılığınızla ne kadar çok insan iş bulursa, o kadar çok ödeme alırsınız. “Mühendislik işleri” gibi bir anahtar kelimeyle neler olduğunu görün.

Bazıları Türkiye konumundaki mühendislere ya da sadece mühendislik alanına atıfta bulunur. Fakat Kariyer.net kategorize ederek sayfasını optimize ettiği gözükmektedir.  Her aramanın arkasındaki amaç tamamen farklıdır, tam olarak belirlemeniz gereken şey budur. Bu kullanıcı tam olarak ne arıyor? Hangi tür mühendislik işleriyle ilgileniyor?

Google, arama amacını kullanıcının arama çubuğuna yazdığı ifadeyle eşleştirerek bunu yapmamıza yardımcı olur.

Sizin bakış açınızdan önemli olan, içerik oluşturmanız ve kullanıcının arama amacına uygun anahtar kelimeler seçmenizdir.

En İyi Anahtar Kelimeyi Seçmek İçin 4 İpucu

İşte en iyi anahtar kelime araştırmasını ve seçimini yapmak için ipuçları:

 1. Yardımcı Olacak Araçları Kullanın: Size yardımcı olacak araçlar olmadan en iyi anahtar kelime araştırmasını yapamazsınız. Ubersuggest veya Ahrefs gibi araçlar rekabetiniz hakkında fikir verir ve hayatınızı kolaylaştırır.
 2. Anlambilimi Anlayın: Anahtar kelime mantığını öğrenmenin harika bir yoludur. Tam anahtar kelimeyi 15 kez girmeniz Google’ın pek umurunda değil; Google’ın eşleştirmek istediği şey niyettir. Bir anahtar kelime eklerseniz, Google bu anahtar kelimeyle ilgili 12 tane daha bulabilir. (Balık oltası, balıklar için olta, balık avlamak için olta) Anahtar kelimeye her permütasyonu eklemeniz gerekmez. İçeriğiniz iyiyse Google sizin için alır.
 3. Amacı Öğrenin: Anahtar kelimenin amacını bilmelisiniz. Bir alıcının Google’a yazacağı ile araştırmacı kişinin Google’a yazacağı kavramlar arasında büyük bir fark olduğunu anlayın. Örnek: İçeriğiniz bir soruyu yanıtlıyorsa, bir alıcı istemezsiniz. İçeriğiniz bir şey satıyorsa, bir araştırmacı istemezsiniz.
 4. Rakiplerinizi İnceleyin: Anahtar kelime araştırması yapmanın en başarılı yolu, rakiplerinizin ne yaptığını görmek ve liderliğini takip etmektir. Rakibiniz anahtar kelimede birinci sıradaysa, anahtar kelime araştırma aracınıza gidin, URL’lerini girin ve hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını görün.

HTML

Sitenizin HTML’i, SEO pazarlama puzzle’nın önemli bir parçasıdır. Uygun etiketler, başlıklar ve açıklamalar çok önemlidir. Google, içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve neden rekabette daha üst sıralarda yer alması gerektiğini bu kodlarla anlayacaktır.

İnsanlar HTML’in SEO’nun bir parçası olduğunu okuduğunda korkmaya başlarlar, ancak endişelenecek bir şey yoktur.

Kodu anlamanıza gerek yok; etiketleri ve açıklamaları değiştirme sürecinde dikkatli olmanız yeterlidir. Çoğunlukla, HTML’i SEO açısından değiştirmek, kopyalayıp yapıştırmak kadar basittir.

HTML Öğeleri

Şimdi, HTML söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı faktörlere bakalım.

Başlık Etiketleri

Birçok insanın kafasını karıştıran bir konu, başlık etiketi ve H1 etiketidir. Bunlar iki farklı başlıktır ve bu şekilde ele alınmalıdır. Başlık etiketi, tarayıcınızın üst kısmındaki sekmede görüntülenen açıklamadır ve sayfanız Google’da görüntülendiğinde gösterilir.

Kırmızı kutu içerisi başlık etiketinizdir. Bu, aramadaki en belirgin başlıktır ve öne çıkan mavi veya mor bir renge sahiptir. Ana anahtar kelimenizi ekleyerek ve kullanıcıların tıklamak isteyeceği şekilde başlığı cazip hale getirerek bu bölümü akıllıca kullanmanız faydalıdır.

Meta Açıklaması

Meta açıklama, başlık etiketinin altındaki alandır (Kırmızı). Burada, arama yapan kişiye içeriğin ne hakkında olduğunu söyleme şansınız olur. Bu bölümün anahtar kelime optimizasyonu önemlidir ve 160 karakterden uzun olmamalıdır.

Şema

Şema, birkaç arama motorunun işbirliğinin sonucudur. Temel olarak, SERP’lerin içeriğinizi görüntüleme şeklini geliştiren belirli HTML etiketlerinin bir alt kümesidir.

Şemanızı eklemeyi tamamladığınızda , her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için sayfanızı test etmeyi unutmayın.

Alt başlıklar

Bir alt başlığa bir örnek, H1’iniz olacaktır. Bu, makalenizin başlığıdır ve en üstte görüntülenir. Sadece bir kelime dizisi gibi görünse de, H1’iniz olduğu için önemlidir. Bu sizin birincil başlığınız.

Bu başlık, Google’a makalenin veya içeriğin ne hakkında olduğunu söyler. Aynı zamanda, okuyucuları sayfaya ilk geldiklerinde kendilerine çekme fırsatıda verir.
Ayrıca H1’imi sayfaya birisini davet ettiğim gibi düşünmeyi de seviyorum. Fırsatçı veya saldırgan olmamalıdır. Okuyucuları H1’inizle sayfada ilerlemeye ikna etmeniz gerekiyor.

Alternatif Metin

Alternatif metin, makalenizdeki bir resmi açıklar. Tüm içerik parçaları buna sahiptir, ancak birçok insan bundan faydalanmaz. Alternatif metnin amacı, arama motorlarının görseli görme engelli kişilere sözlü olarak tanımlayabilmesidir.

URL Bilgisi

Bu resme tekrar döndüğünüzde, Sarı seçimin “SEO” ifadesinin etrafında olduğunu göreceksiniz. Bu, URL’nin Google’a içeriğin ne hakkında olduğunu söyleyen kısmı URL bilgisidir. Bunlar aynı zamanda en önemli anahtar kelimenizi eklemeniz için önemli alanlardır.

Bu örnekte, sayfayı açıklamak için “SEO”yu kullandık ve Google, makalenin SEO ayrıntılarını açıklayacağını bilmelidir.

Doğru HTML İyileştirmelerini Yapmak İçin 4 İpucu

Sitenizde HTML iyileştirmeleri yaparken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

 1. Size Yardımcı Olacak Araçları Kullanın: Sitenizdeki HTML sorunlarını belirlemenize yardımcı olacak çeşitli SEO pazarlama araçlarına yatırım yapmalısınız. Örneğin, Ahrefs size bir sitede yinelenen başlık etiketleri olup olmadığını veya meta açıklamaları eksik olan makalelerin sayısını söyler.
 2. Rekabette Geri Adım Atmak: Hırsızlık kötüdür, ancak en üst sıradaki rakiplerinizi ilham almak için kullanmak hırsızlık değildir. Başlık etiketiniz veya meta açıklamanız için ne kullanmanız gerektiğini bulmakta zorlanıyorsanız, rakiplerinizin ne yaptığına bakın.
 3. Anahtar Kelimelerle Doldurmayın: Korkunç bir şekilde okunan, anahtar kelimeyle doldurulmuş bir meta açıklamasından daha kötü bir şey yoktur. Google bunu tam olarak görecek ve fazla yaparsanız sizi cezalandırabilir.
 4. H2, H3 ve H4 Başlıklarını Unutmayın: H1 başlıklarından bahsetmiştik ama diğerlerini unutmayın. Bunların hepsi, Google’a makalenizin hangi konuya odaklandığını söylemenize yardımcı olacaktır. Bu başlıklar birincil anahtar kelimelerinizin olması gereken önemli yerlerdir.

Site Mimarisi

İyi bir web sitesi mimarisi, SEO pazarlaması için önemli olan harika bir kullanıcı deneyimine yol açar. Hızlı yükleme süreleri, güvenli bağlantı ve mobil uyumlu tasarım gibi şeylere odaklanır.

Site mimarisinin en ideal olanı, alan adını satın almadan önce sitenizin mimarisinin haritasını çıkarmanızdır. Bu, gerçekten kullanıcının kafasına girmenize ve harika bir kullanıcı deneyimine (UX) giden yolda tersine mühendislik yapmanıza olanak tanır.

ConversionXL , UX’inizin etkili olduğundan nasıl emin olacağınıza dair harika bir kılavuza sahiptir. Ayrıca harika bir “arama motoru deneyimi” için birkaç şeyi optimize etmeniz gerekir. Web siteniz Google için ne kadar erişilebilirse, sıralamada yükselmeside o kadar fazla olacak.

Site Mimarisi Unsurları

Site mimarisi konusunu anlamakta güçlük çekiyorsanız, aşağıdaki bölümleri okuyarak konuyu daha fazla netleştirebilirsiniz.

Taraması Kolay

“Tarama” kelimesinin çok kullanıldığını göreceksiniz. Bu, Google’ın sitenizin ne olduğunu anlamaya çalışmak için sitenizi incelediği anlamına gelir. Google, önemli anahtar kelimeleri belirler, yerinde sorunları teşhis eder ve bu faktörleri, hangi sıralamada olduğunuzu belirlemek için kullanır.

Google Sitenizdeki tüm sayfaları ne kadar kolay dizine ekleyebilirse, sıralamada yükselme fırsatınız daha fazla olacaktır. Sitenizin sayfaları arasındaki bağlantı ağı ne kadar optimal ise, botların tüm sayfalara ulaşmasıda o kadar kolay olacaktır. Bu durum arama motorunun sitenizi daha iyi anlamasını yardımcı olacaktır.

Basit bir eklentiyle bir site haritası oluşturarak bu işi Google için kolaylaştırabilirsiniz. (Wordpress uygulamaları ya da çevrimiçi site haritası oluşturucuları)

Amacınız siteyi mümkün olduğunca kolay taranmasını sağlamak olmalıdır. Google sitenizi bulmakta zorlanıyorsa, kullandığınız tüm anahtar kelimeleri seçemeyeceğinden, sıralamada yükselmeniz daha zor olacaktır.

Yinelenen İçerik

Yinelenen içerikler oluşturmanız durumunda; sıralamanıza nasıl zarar verdiği hakkında birçok efsane söylenmektedir. Birçok kişi yanlış bir şekilde sayfanızdaki her şeyin orijinal olması gerektiğini varsayar. Ancak gerçek şu ki arama motorları web sitelerini kopya içerik için cezalandırmaz.

İçeriğinizi başka web sitelerinde yeniden yayınlamak ya da diğer sitelerdeki gönderilerinizi kendi sitenizde tekrar yayınlamak gibi. Not: Spam (yanlış) bir şekilde yapmadığınız sürece SEO’nuza zarar vermez.

Örneğin:
Oluşturduğunuz içeriği medium gibi sitelere göndermeden önce kendi sitenizde yayınlamalısınız. Google, Medium makalenizi daha yetkili alan adında olduğundan önce dizine ekleyecektir, bu durum sıralamanıza zarar verebilir. Bu genellikle bir “Canonical” sorunu olarak adlandırılır.

Kurallı Sorunlar

Sitenizdeki bir veya daha fazla URL’de benzer veya yinelenen içerik görüntülendiğinde ortaya çıkar.

Gerçekte, internette çok sayıda yinelenen içerik var. Birçok site sahibinin karşılaştığı bir durum, kenar çubuğunda görünen yinelenen içeriğe sahip olmaktır. Sitenizde bir blog makalesi yayınlarsanız ve kenar çubuğunda bir görüntülenmesi varsa, Google bu yinelenen içerik olarak değerlendirebilir.

İki farklı etki alanında yinelenen içerik örnekleri de vardır. İçerik sendikasyonu buna bir örnektir. Sendikasyon, orijinal içeriğin başka bir yerde yeniden yayınlanmasıdır. Bu izin alınarak yapıldığı sürece, Google sizi bunun için cezalandırmaz.

Mobil Uyumluluk

Özellikle mobil cihazlar için Google’ın dizin oluşturduğunu biliyoruz. Bu durum Mobil cihazlarda iyi performans gösteren bir site oluşturmamız gerektiği anlamına gelir.

Google Arama Konsolunuza girerseniz, Google’ın siteniz hakkında ne düşündüğüyle ilgili birçok bilgi bulacaksınız.

Yukarıdaki resme göz attığınızda, bu sitenin mobil kullanılabilirlikle ilgili bir sorunu olmadığını göreceksiniz. Google; Arama Konsolunuzda sorunlar görürseniz, bunları hemen düzeltmeniz gerekmektedir. (Sıralamada geriye düşmenize neden olabilir)

Sayfa Hızı

Google Web Verilerinin tümünü ayrı ayrı değerlendirmektedir. Bu değerlendirme arasında olan Sayfa hızı ve kullanılabilirliğe ayrıca büyük önem vermektedir. Siteniz çok yavaş yükleniyorsa Google sizi cezalandırabilir veya rekabette öne geçmenizi engelleyebilir.

Google Arama Konsolu size bu bilgileri sağlayacaktır, böylece sayfa hızınızın ne olduğunu size söyleyecek bir araç aramanıza gerek yoktur.

HTTPS ve SSL

Güvenlik ve emniyet önemli sıralama faktörleridir. Google, sitenizin spam veya kaba taslak olduğunu düşünürse, Sitenizi ilk sayfa sıralamasında çıkarmayacaktır.

İyiyi kötüden ayırmanın bir yolu, SSL sertifikaları ve HTTPS’dir. Bunları ayarlamak kolaydır; size URL dizesinden önce URL’nizin ve HTTPS’nizin yanındaki küçük kilitle gösterilmektedir. Bu önemli bir güven sinyalidir; uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Site Mimarinizi Geliştirmek İçin 3 İpucu

Sitenizin mimarisini geliştirirken aklınızda bulundurmanız gereken üç önemli faktör vardır. Bir göz at.

 1. Önemli Web Verilerini Anladığınızdan Emin Olun: Bulmacanın en önemli parçası Önemli Web Verileri’dir. Bunların ne olduğunu, sıralamalarınızı nasıl etkilediğini ve bunlar hakkında neler yapabileceğinizi anlamanız gerekmektedir. Bu verilerle ilgili daha fazla bilgi edinin ve sitenizde doğru hamleleri yaptığınızdan emin olun.
 2. Bir Site Haritası Edinin: Kapsamlı bir siteniz varsa WordPress site haritası eklentisi kullanabilirsiniz. Bunun harika bir örneği bir emlak web sitesi içindir. Bunun gibi siteler çok büyüktür; çünkü tüm emlak listelemeleri için binlerce sayfaya sahiplerdir. Daha da kötüsü, evler alınıp satıldıkça sayfalar sürekli değişiyor. Bir site haritası oluşturmak, emlak sitesinin her adres için sıralamasına yardımcı olur. Sıraladıkları anahtar kelime sayısını, trafiğini ve alan adı otoritesini önemli ölçüde artırır.
 3. Kurallılaştırma Sorunlarını Düzeltin: Yinelenen içeriğe neden olan özellikler genelde site tasarımlarında yerleşiktir. Ancak bunun gibi kurallılaştırma sorunlarını düzeltmenin yolları vardır. Kesin çözüm, orijinal soruna neyin neden olduğunu bulmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken; bir kod satırını kaldırmak kadar basit veya yinelenen içeriği önlemek için sitenizin tamamını yeniden yapılandırmak kadar zor olabilir.

Google Arama Konsolu veya başka bir araç, binlerce yinelenen içerik hatası olduğunu söylese de, gerçekte temel nedenleriniz vardır.

Aynı sayfanın birden çok sürümüne sahipseniz standart etiket, hangi içeriğin orijinal olduğunu belirtmenize yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken, aşağıdaki gibi orijinal sayfa URL’sine başvuran tek bir kod satırı eklemek:

Neyse ki, Yoast SEO gibi eklentiler bunu kolaylaştırıyor. Varsayılan sayfayı veya yayın sürümünü standart olarak ayarlayabilirsiniz, böylece her zaman bu satırı varsayılan olarak eklerAlternatif olarak, her sayfa veya gönderi için gelişmiş ayarlar seçenekleri altında manuel olarak belirtebilirsiniz:

Zaman kazandıran başka bir WordPress ipucu, Hızlı Sayfa/Gönderi Yönlendirmeleri eklentisini kullanmaktır. Bu, eski sayfaların yenilerine dönüşmesi durumunda yararlıdır, bu da genellikle arkasında bir kırık bağlantı dalgası bırakır.

Hangi URL’leri yönlendirmeniz gerektiğini görmek için bunu Kırık Bağlantı Denetleyicisi eklentisiyle birlikte kullanabilirsiniz.

SEO odaklı araçların çoğu, bu yaygın sorunları denetlemek için arama motorları gibi sitenizi de tarar.

Yinelenen içerik ve bozuk bağlantılar (veya 404 hataları), çoğu web sitesini rahatsız eden en yaygın iki tarama hatasıdır.

Bir içerik yönetim sistemine (WordPress gibi) sahip olmadığınızı düşünelim. Bu durumda sitenizin .htaccess dosyasını 301 yönlendirmelerini içerecek şekilde düzenlemelisiniz.

Kendinizi 301 yönlendirmeleri hakkında eğitmenizi ya da bu durumda profesyonel yardım almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Güven

Google’ın kurucularının icat ettiği ünlü formül PageRank (Sayfaları ilk on arama sonucunda sıralarken aldıkları tek ölçüt değildir.)

Güven giderek daha önemli hale geliyor ve son Google güncellemelerinin çoğu spam içerik ve anlaşılmaz web sitelerine karşı yapılmıştır. TrustRank , Google’ın sitenizin yasal olup olmadığını görmesinin bir yoludur. Örneğin, büyük bir marka gibi görünüyorsanız, Google’ın size güvenmesi muhtemeldir. Yetkili sitelerden (.edu veya .gov alan adları gibi) gelen kaliteli backlinklerde bu duruma yardımcı olur.

Sitenizdeki Güven Unsurları

Şimdi, güven oluşturmanın üç parçası vardır: yetki, hemen çıkma oranı ve domain yaşı.

Yetki

Google, oluşturabileceğiniz iki tür yetki karışımıyla sitenizin genel yetkisini belirler:

 • Etki alanı adınızın ne kadar yaygın olduğu ile ilgili olan etki alanı yetkilisi. Örneğin Coca-cola.com çok etkili çünkü herkes bunu duymuştur.
 • Tek bir sayfanın (örneğin bir blog gönderisinin) içeriğinin ne kadar yeterli olduğuyla ilgili olan sayfa yetkisi.

1-100 arası bir ölçekte yetkinizi kontrol etmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Diğer iki popüler otorite metriği, Moz’un etki alanı ve sayfa otorite numaralarıdır.
Moz ayrıca bu puanı 100 üzerinden temel alıyor, ancak bu ortalama ağırlıkta bir ölçek hesaplamasıdır.
Bu, 0-20’den gitmenin nispeten kolay olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, 50-60’ın üzerindeki herhangi bir şey oldukça yüksektir ve 80-90, belirli bir endüstride genellikle en yüksek yetkili olanıdır.

Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranınız, sitenizden hemen çıkmadan önce kaç kişinin sitenizde yalnızca bir sayfayı görüntülediğinin bir ölçüsüdür.

İçerik, yükleme süreleri, kullanılabilirlik ve doğru okuyucuları çekmek, hemen çıkma oranınızı düşürmenin bir parçasıdır. Matematik basittir; doğru hedef kitle, hızlı yüklenen, iyi görünen ve harika içeriğe sahip bir sitede daha fazla zaman harcarlar.

Video bunu yapmanın başka bir harika yoludur, ancak öne çıkmak ve sunmak için video içeriğinize ihtiyacınız olacaktır. En önemlisi, üretilen içeriğin okuyucu tarafında beklentileri sağlaması gerekmektedir. Sayfanıza gelmeleri ve tam olarak istediklerini mümkün olan en kısa sürede almaları gerekir. Bunu yapabilirseniz, çoğu kişi sitede yeterince uzun süre kalacak ve bu da Google’a sitenizin konuyla alakalı olduğunu gösterecektir.

Alan Adı Yaşı

Bazen odadaki en saygın kişi en yaşlı kişidir değil mi? Aynı şey internet için de geçerli. Bir web sitesi, uzun süredir varsa. Tutarlı içerik üretiyorsa ve bunu arama motorlarını memnun edecek şekilde yapıyorsa, ne olursa olsun yeni bir siteden daha üst sıralarda yer alacaktır.

Daha Fazla Güven Oluşturmak İçin 3 İpucu

Sitenizde daha fazla güven oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçları şunlardır:

 1. Sabırlı Olun:Güven bir gecede olan bir şey değildir. Bazen sabırlı olmanız ve Google’ın sitenizi taramak için acelesi olmadığını anlamanız yeterlidir. Bunu daha erken yapmalarını sağlamanın bir yolu, sitede küçük değişiklikler yapmak ve Google Arama Konsolunda dizine eklenmesini istemektir. Bu, Google’ı harekete geçmeye zorlar, ancak yine de hiçbir şeyi garanti etmez.
 2. Amacı Anlayın: SEO pazarlamasının büyük bir kısmı, kullanıcıların ne istediğini değil, ne istediğini anlamaktır. Birisi Google’da bir şey aradığında, bir şeyi başarmak ister. Bu çözümü sağlıyorsanız, tüm çözümü sağladığınızdan emin olun; aksi takdirde sitenize gelirler, yeterince iyi olmadığını anlarlar ve hemen çıkarlar.
 3. Onlara İstediklerini VerinKullanıcıların hemen çıkmalarını önlemek için harika bir ipucu sizlere. Sitenize gelir gelmez istediklerini onlara vermektir. Çoğu insan makalenin tamamını okumak istemiyor. Bunun yerine bir cevap istiyor ve onlara ne kadar erken verirseniz o kadar olumlu kullanıcı deneyimi oluşuyor.

Google’ın EAT Yönergeleri

SEO çalışmalarınızı değerlendirirken, Google’ın içerik değerlendiricilerini eğitmek için ne kullandığını analiz edebilirsiniz.

Bakın, çok sayıda algoritmaya ek olarak Google, arama motoru deneyimini herkes için iyileştirmek için Kalite Değerlendiricileri ile çalışır.

Google, değerlendirici yönergelerinde yüksek kaliteli bir sayfanın yüksek bir düzeye sahip olması gerektiğini açıklar:

 • Uzmanlık
 • Yetki
 • Güvenilirlik

veya, bu yönergeler dizisi daha yaygın olarak bilindiği gibi, EAT olarak ifade edilir.

Bir içeriğin; EAT görüntülenmesini sağlayan şeyin öznel incelemesi, konuya, bu gönderilerin geçmişine, web sitesinin itibarına ve daha fazlasına bağlıdır.

Çalışma yaparken tüm faktörler üzerinde kontrol sahibi olamayabilirsiniz. İçerik oluştururken EAT’yi akılda tutmak, içeriğinizin bu yönde ilerlediğinden emin olmanıza yardımcı olabilir.

EAT Puanınızı Arttırmak İçin 4 İpucu

 1. Araştırmanızı Yapın: Bu basit görünebilir. Ancak uzmanlığı, otoriteyi ve güvenilirliği gerçekten göstermenin en iyi yolu doğru bilgileri paylaşmaktır.Mümkün olduğunca uzman kaynaklardan veri ve görüşler paylaşın. Paylaştığınız bilgilerin konu bağlamında ve onu okuyacak olan hedef kitle için doğru olduğundan emin olmalısınız. Aksi durumda, bu kriterden düşük puan almanızın en hızlı nedeni olur.
 2. Kapsamlı Olun : Artık bilgilerinizin doğru olduğundan eminsiniz. Bunun yanında kapsamlı olduğundan da emin olmanız gerekmektedir. Bir soruyu kısa veya basit bir gönderiyle yanıtlamak okuyucular için küçümseyici olabilir. Bir uzman olarak değerlendirilmek için içeriğinizin okuyucuya donanımlı hissettirmesi gerekmektedir.
 3. Bildiklerinizle Konuşun: Web siteniz için içerik geliştirirken, marka olarak neyle ilgili uzmanlığınız olduğuna bağlı kalın. Parlak nesne sendromundan ve web sitenizi ifade etmeyen içeriklere dikkat etmelisiniz. Uzmanlık konunuza bağlı kalmak, bu konuda ilk akla gelen site olarak itibarınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 4. Kitlenizin İhtiyacıyla Konuşun: Okuyucuların, okumaya geldiği konuyla ilgili konuşmalısınız. Bu durumda ödül olarak okuyucunun zihninde güvenilirlik ve otorite ödülü kazanmış olursunuz.

Konu Hakkında Bilmeleri Gereken Şey Nedir?

Hangi sorunları çözebilirim? Bir konuyu iyi bildiğiniz için derinlemesine konuşabilmeniz çok önemlidir. Bilgiyi erişilebilir ve alakalı hissettirecek şekilde öğretebilmek arasında çok ciddi farklar vardır. İkincisi, okuyucuların sizi gerçekten bir otorite ve güvenebilecekleri biri olarak görmelerine yardımcı olacaktır.

SEO Çalışmalarında En Sık Yapılan Hatalar!

 • Tekrarlanan İçerikler: Hedef kelime için, Google sıralamada yükselmek için, o anahtar kelimede aynı makaleleri tekrar tekrar yayınlamak. Google bunu yapan siteleri cezalandırır.
 • Gizli Metin ve Anahtar Kelime Doldurma: Makalelerin içerisine kalın tonlama ve farklı renklerde ekleniyordu. Bu strateji sizi çok hızlı bir şekilde kara listeye alacaktır.
 • Gizleme ve yeniden yönlendirme: Yönlendirmeler söz konusu olduğunda, bunu yapmanın doğru ve yanlış birçok yolu vardır. Yanlış olan yol, anahtar kelime açısından alakasız çok fazla link satın almak ve tüm trafiği tek bir siteye yönlendirmektir.
 • Kalitesiz Bağlantılar: Size 24 saat içinde 5.000 bağlantı vaat eden bir paketi satın almak, bağlantı oluşturmanın doğru bir yolu değildir. Sitenizle İlgili (Alakalı) ve etkileşim sağlayacak bağlantılarla çalışmalısınız

Yukarıdaki maddelerle ilgili çalışma yapan web sitelerini Google cezalandırdığı için sadece beyaz şapka SEO hakkında konuştuğumuzu göreceksiniz.

Bu stratejilerin yanında gri şapka SEO diye bir kavram vardır. Beyaz şapkaların en beyazı kadar saf ya da masum olmadığı anlamına gelir. Ancak siyah şapka tekniklerinin olabileceği kadar korkunç bir şekilde manipülatif değillerdir. Kimseyi kandırmaya veya kasıtlı olarak sistemi gri şapka ile SERP sıralaması elde etmeyi amaçlamazlar. Ancak, belirgin bir şekilde avantaj elde etmeyi amaçlarlar.

Google’ın standartları sizin “anlamanızı” istedikleri kadar net değil. Çoğu zaman çelişkili bilgilerde paylaşabilirler. Örneğin, Google, bağlantı oluşturmak için bloglara paylaşım yapılmasının taraftarı olmadıklarını iletti.

Şimdi, markanızı büyütmek için blog yazmaya ne dersiniz? Bunu farkındalık oluşturmak, sitenize yüksek kaliteli trafik sağlamak ve sektörde bilinen bir isim olmak için yapabilirsiniz.

SEO dünyasında ne yaptığınızdan çok nasıl yaptığınız önemlidir. Niş (Spesifik) alanınızla ilgisi olmayan sitelerden Tanıtım yazısı ve bir sürü bağlantı alıyorsanız, cezalandırılacaksınız. Sizinle alakalı okuyuculara değer sağlayan benzersiz ziyaretçi gönderileri olursa sorun olmaz. bu bağlantılarla sitenize kaliteli trafik sağlamış olacaksınız.

SEO ve Google Algoritma Güncellemeleri

SEO, “algoritma” terimi nedeniyle genellikle ulaşılmaz veya imkansız hissedebilir. Algoritma, kullanıcının arama sorgusuna dayalı olarak web sitelerini hesaplamak ve sıralamak için arama motorlarının kullandığı bir dizi işlemdir.

Algoritmaların her zaman değiştiğini duymuş olabilirsiniz ve bir noktaya kadar bu doğru. Google, çevrimiçi arama yapanlara daha iyi hizmet vermek için yılda birkaç kez ” temel güncellemeler ” olarak adlandırdıkları değişiklikleri yapar . Moz web sitesinde  Google algoritma güncellemelerinin geçmişini bulabilirsiniz .

Bununla birlikte, Google sık sık ince ayarlar yapabilir. Sizin asıl endişeniz yüksek kaliteli içerik oluşturmaya, alakalı anahtar kelimeler kullanmaya ve kaliteli backlink ilişkileri kurmaya çalışmalısınız.

Google’ın algoritmaları söz konusu olduğunda “sisteme oynamaya” çalışmamalısınız, çünkü sürekli güncellemelerin ana nedeni bunu yapan siteleri ayıklamaktır. Algoritmaya odaklanarak ve içeriğinize yeterince odaklanmayarak sıralamanıza zarar verebilirsiniz.

Kapsamlı Özet

Bu kılavuzda çok fazla bilgiyi ele aldık ve biraz bunalmış hissediyorsanız bunu anlayabilirim. İşleri basitleştirelim ve en önemli noktalara hızlıca tekrar değinelim. SEO ile yolculuğunuzdan rahatlamış ve heyecanlı hissederek tamamlayabilirsiniz.

Siyah Şapka Vs. Beyaz Şapka SEO’su

Siyah şapka SEO, bağlantı satın alma, anahtar kelimeleri doldurma ve içeriği çoğaltma gibi illegal taktikler kullanıyor. Bu işler kısa vadede işe yarasa da uzun vadede işe olumsuz sonuçlanacaktır. Google sizi anlayana ve sitenizi tamamen kara listeye alana kadar bir veya iki ay boyunca trafikte ve gelirde bir artış görebilirsiniz.

Beyaz şapka SEO çalışmanın doğru yoludur. Daha uzun sürer, ancak size uzun yıllar kazandıracak doğru taktikleri uygulatır.

Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi

Web sitenizde doğru anahtar kelimelere sahip olmalınız, Google’ın sitenin ne hakkında olduğunu anlamasının ana yoludur. Bazı anahtar kelime araçlarını kullanmak, konunuzla alakalı doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Onları ait olmadıkları yere zorlamadığınızdan emin olun ve kaliteli içerik oluşturmanın her şeyden önemli olduğunu unutmayın.

HTML

Başlık etiketleri , meta açıklamalar, alternatif metin ve başlıklar SEO pazarlama bulmacasının önemli parçalarıdır. Google ve ziyaretçilere İçeriğinizde neler paylaşacağınızla ilgili daha fazla bilgiler sunabilirsiniz.

Site Mimarisi

Sitenizin mimarisi, tasarım ve işlevselliğe odaklanmalıdır. Kullanıcılar sitede kolayca gezinemiyorsa. Çok yavaş yükleniyorsa ve belirli öğelere ulaşmak zorsa, Google’ın da sitede gezinmesi bir o kadar zor olacaktır.

Güven

İnsanların sitenize güvenmesi istiyorsanız SSL sertifikaları ve HTTPS gibi özelliklere sitenin sahip olması gerekir.Bunlar olmadan; bir web siteniz olamaz ve Google bunu beklediği için sıralamada yükselemeyebilirsiniz.

Bu güven uygulamalarıyla sitenizin profesyonel olduğu ve kullanıcılara zarar vermediğini gösterebilirsiniz.

Bağlantılar

Bağlantı kurma çok önemlidir ancak zordur; Nedeni ise çok zaman ve çaba gerektirir. İyi haber şu ki, bunu yanlış yapan bir sürü insan var.

Fiverr’de 10.000 bağlantı vaat eden spam içerikli backlinkler almayın. Onlar dolandırıcıdır. Alakalı bağlantılarla site bağlantı mimarisi oluşturmanız gerekmektedir.

Kişiye özel

Kitlenizin sizden ne istediklerini anladığınızdan emin olun. Her ziyaretçinin sitenize geldiğinde bir beklentisi vardır ve bu ihtiyacı veya arzuyu yerine getirmek size kalmıştır.

Sosyal

Sosyal medya ve SEO pazarlaması birlikte çalışır, bu nedenle sosyal yönü ihmal etmeyin çünkü SEO çabalarınıza güzel bir destek sağlayabilir.

Google’da üst sıralarda yer almak çok zaman alır. Bol miktarda sosyal paylaşım almak, Google’a uzun vadede bu işin içinde olduğunuzu ve istekli olduğunuzu göstermenize yardımcı olacaktır.

EAT (Uzmanlık, Yetki, Güvenilirlik)

Bu değerler, Google’ın gerçek dünya değerlendiricileri için kullandığı bir ölçüttür. İçeriğinizin kullanıcılarla gerçek bir bağlantı kurduğunun içgüdüsel kontrolüdür.

Bir konuyla ilgili bir anlayış düzeyi gösteren ve bu konudaki en iyi bilgi kaynağı olarak itibarı yansıtan içerik oluşturun.

Kendinize şu soruyu sorunuz. Ortaya koyduğunuz içeriğin bu itibarı oluşturmanıza yardımcı olup olmayacağını. Okuyucularınızın konuyla ilgili size güvenmesini sağlayıp sağlamayacağını sorgulamalısınız.

SEO Pazarlamasında Sıkça Sorulan Sorular

SEO’nun Çalışması Ne Kadar Sürer?

 • SEO başarıya giden hızlı bir yol değildir.

Hiçbir zaman olmadı ve olmayacak. SEO söz konusu olduğunda uzun vadeli bir plana sahip olmanız gerekmektedir, çünkü çoğu anahtar kelime için sıralama yapmak altı ay ile bir yıl arasında sürebilir.

SEO Pazarlamasında En Önemli Faktör Nedir?

 • En önemli olan tek bir faktör yok çünkü hepsi önemli.

Tek bir hakkım olsaydı, insanlara kaliteli bilgi sağlamak olurdu. Tüm SEO parçalarına sahip olabilirsiniz, ancak içeriğiniz iyi değilse, bunun hiçbir önemi yoktur çünkü insanlar sitenizle ilgilenmeyecektir.

Google’da Nasıl Hızlı Yükselirim?

 • Sıralamanın en iyi yolu, düzenli olarak tutarlı bir çaba göstermektir.

Kazanmak istiyorsanız, sitenize sürekli olarak bağlantı sağlamak, yeni içerik girmek ve önceki içeriği güncellemeniz gerekecekti. Bunu düzenli yapmanız durumunda sonuca ulaşacaksınız.

SEO Olmadan Bir Web Sitesini Sıralayabilir miyim?

 • Tabii ki, insanların şanslı olduğu durumlar vardır, ancak bunun nedeni muhtemelen birçok insanın sağlayamadığı bir şeyi sağlamalarıdır.

Pek çok insan aynı alanda rekabet ediyor, bu da en iyi SEO’nun kazanabileceği yerdir.

SEO’nun Maliyeti Nedir?

 • SEO maliyete bağlıdır. Bunu sizler için yapabilecek bir profesyonel ekiple veya her şeyi kendinizde yapabilirsiniz.

Bunu kendiniz yapmanız çok daha uzun sürecek ve öğrenme eğrisini hesaba katmanız gerekecek. Ancak, her şeyi kendi başınıza yaparsanız, çoğunlukla ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Rehberimizin Sonucu

Umarım bu kılavuzdan size çok şey katmıştır, çünkü burada çok fazla bilgi var. SEO pazarlamasında sürekli bilgilerinizi ve sitenizin durumunu gözden geçirmeniz gerekecektir.

SEO hakkında unutulmaması gereken en önemli kural bu oyunda kısa yol yoktur.

İşleri doğru şekilde yapmanız ve ekstra çaba göstermeniz gerekiyor çünkü bu şekilde sıralamada yükselebilirsiniz.

Sonuçları görmek istiyorsanız, çalışmaya başladığınız tarihten 6 ay sonrasını bekleyin.

SEO’nun “yap ve unut” stratejisi olduğunu söyleyenler yanılıyor. İçeriğinizi yakından takip etmek, düzenli olarak güncellemek ve sitenizi yenilemeniz gerekecek. Google’a hâlâ etkin olduğunuzu göstermek için harika yeni içerikler oluşturmaya devam etmelisiniz.

Sizin için profesyonel olarak SEO çalışmaları gerçekleştirebilirim. Tam istediğiniz gibi çalışmalar yapar, size bunu şeffaf olarak raporlayabilirim.

Yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklamak ve benimle iletişim kurmak.

WhatsApp İletişim

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.