Backlink

Sık Yapılan Backlink Hataları

Backlink, sayfa dışında yürütülen SEO stratejilerinde kullanılması gereken en önemli yöntemlerden birisidir. Geçtiğimiz yıl ünlü SEO Stratejisti Backlinko, Google’ın 1 milyondan fazla arama sonucunu analiz etti. Bu araştırma, onu hiç beklemediği bir sonuca ulaştırdı. Backlink’lerin, tüm etmenler içinde arama motoru sonuçlarını en fazla etkileyen faktör olduğunu tespit etti.

Backlinko’nun yaptığı bu çalışma, bizlere şunu kanıtlamaktadır:

Backlink’ler, SEO’da istediğiniz başarıyı yakalayabilmeniz için kullanabileceğiniz bir numaralı yöntemdir.  

Nitelikli Backlink’lerin başlıca avantajları şunlardır:

  • Arama motoru sonuçlarında yüksek sıralamalar elde edebilirsiniz.
  • Web siteniz için daha çok trafik yaratabilirsiniz.
  • Daha çok ziyaret edildiğiniz için satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bazı girişimciler, tüm bu faydalara erişmeye çalışırken bazı hatalara düşebilmektedir. Yapılan hatalar, hem yatırılan bütçenin boşa gitmesine sebep olur hem de farkında olmadan sonuç sıralamalarına zarar verir.

Çok Sık Yapılan Backlink Hataları

Bu yazımda, çoğu insanın bilmeden yaptığı en maliyetli hataları sizin için açıklıyorum. Hazırladığım bu içeriği sonuna kadar okuduğunuzda, yapabileceğiniz tüm hataların neler olduğunu ve bu hatalardan kaçınma yollarını öğrenmiş olacaksınız.

Link (Bağlantı) Satın Alma

Söz konusu bağlantı kazanmak olduğunda, alım – satım işlemleri kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Arama motoru sonuçlarında olumsuz algılanabilir ve bloğunuza ciddi zararlar verebilmektedir.

Arama motorları her geçen gün daha akıllı hale gelmektedir. Kullandıkları algoritmalar, diğer kaynaklardan link satın alıp almadığınızı algılamaktadır.

Google; satılan sorunlu linklerin, kullanıcılar tarafından rapor edilebileceği bilgi sistemlerine sahiptir. Bu nedenle bağlantı satın alırken hata yapmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Google Page Rank, özellikle blog yazarları arasında büyük bir heyecana sebep olmaktadır. Bu yüzden dış kaynaklardan, küçük ücretler karşılığında link satın almak alışkanlık haline gelmiştir ve bu spam linkler, Google’ın Sayfa Sıralama algoritmasını çalışamaz hale getirmiştir. Link satın alma furyasına, siz de kendinizi kaptırdıysanız Google, bu spam bağlantıları fark etmeden hepsini yok etmeniz gerekmektedir.

Google, kötü kaynaklardan link satın aldığınızı algıladığı an, arama sonuçlarında sıralamanızı düşürmektedir ancak şunu da belirtmeliyim ki  güvenli bir şekilde link satın alan on binlerce kullanıcı bulunmaktadır.

Uzman tavsiyesi: Bağlantı alıyor veya satıyorsanız, Google’ın bunu anlaması ve sizi cezalandırması oldukça olası bir ihtimaldir. Bu yüzden, satın alma işlemlerinizi sadece güvenilir bulduğunuz kaynaklardan gerçekleştirmelisiniz.

Sorunlu Linkleri Kaldırmamak

Google’ın Penguen güncellemesini daha önce hiç duydunuz mu? Cevabınız hayırsa, bunu basit bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Penguen güncellemesi, sorunlu linklere sahip web sayfalarını arama sonuçlarından kaldırmak için tasarlanmıştır. Sorunlu linkler, sitenizin arama motoru sıralamasına zarar veren, doğal olmayan ve alakasız linklerdir.

Yani, Penguen güncellemesi sorunlu linklere sahip web sitelerini cezalandırmak için piyasaya sürülmüştür. Peki, Google üzerinde daha iyi bir izlenim bırakmak için sorunlu linklerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Backlink’lerinizi dikkatli bir şekilde kontrol etmek için SEMRush gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Ardından Google’ın Disavow aracını kullanarak, bu kötü bağlantılardan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Uzman Tavsiyesi: Arama sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde etmek için, ilk önce Backlink profilinizi tespit etmelisiniz. Ardından, daha güvenli tarafa geçmek için Google’ın Disavow aracını kullanarak, tüm bu bağlantıları kaldırabilirsiniz.

Sadece Dofollow Linkler Oluşturmak

Birçok kullanıcının yapabileceği en büyük hatalardan biri, yalnızca bir tür Backlink oluşturmaktır. Yani web sitenizde sadece dofollow ya da nofollow bağlantılar oluşturmaktan kaçınmalısınız. Yalnızca tek bir tür Backlink oluşturmak, çok kötü bir SEO uygulamasıdır. Google, yaptığınız bu hata için web sitenizi cezalandırabilir.

Nofollow linkler, anahtar kelimelerinize veya sayfalarınıza herhangi bir trafik kazandırmaz. Bu nedenle de için arama motoru sıralamanıza bir değer katmaz. Ancak özellikle nofollow linkler satın aldığınızda, sitenize SEO açısından büyük bir destek sağlarlar.

Uzman Tavsiyesi: Hem dofollow hem de nofollow linklere eşit derece önem vermelisiniz. Mesela, dofollow linkler için konu yazarlık yapıyorsunuz diyelim. O zaman, nofollow linkler oluşturmak için de blog yorumlarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde, Google tarafından olumsuz bir geri dönüş almadan, her iki bağlantı türünü de içeren bir çözüm bulabilirsiniz.

Kısa Sürede Çok Sayıda Bağlantı Oluşturmak

Ne kadar çok bağlantı oluşturabileceğiniz dair, Google’ın belli bir kuralı yoktur ancak manipülatif bağlantılar elde etmeye çalışmak, çok sık yapılan hataların başında gelmektedir. Eğer ki, sitenize bir günde binlerce Backlink alıyorsanız, Google’ın kara listesine her an girebilirsiniz.

Birçok SEO uzmanının önerdiği gibi, DA’sı 80’den yüksek ve 20’den düşük linkler oluşturmak çok daha iyidir. Bu nedenle söz konusu Backlink olduğunda, nitelik nicelikten önce gelmektedir.

Kalitesiz sitelerden 20 Backlink almaya çalışmak yerine, sektörde yeri sağlam sitelerden 2 backlink almaya çalışın.

Uzman Tavsiyesi: Düzenli bir şekilde, daha az sayıda ama kaliteli Backlink’ler oluşturun. Yavaş ve istikrarlı ilerleyenler, SEO yarışında her zaman galip gelir.

Dizin İçermeyen Sayfalardan Link Oluşturmak

Maalesef ki, dizine (indeks) sahip olmayan sayfalardan, alan adlarından (domain) veya web sitelerinden backlink oluşturan kullanıcılar var. Google’da dizine eklenmemiş bir web sitesinden bağlantı almamalısınız. Eğer alırsanız, yüksek ihtimalle Google’ın arama algoritmaları nedeniyle cezalandırılacaksınız.

İsteyerek veya istemeyerek, Google arama sonuçlarında güvenli bir alanda yer almak için, bu tür hatalardan kaçınmalısınız.

Uzman tavsiyesi: Backlink profilinize her zaman dikkat edin. SEMRush gibi araçları kullanarak, Backlink’lerinizi her zaman takip edin. Şüpheli bir durumla karşılaştığınızda, en kısa sürede kurtulun.

Optimize Edilmiş Anchor Text Kullanmak

Bu da, çoğu insanın halen daha yaygın olarak yaptığı bir diğer hatadır. Büyük ihtimalle siz de, anahtar kelimeler içeren Anchor Text’ler kullandığınızda, daha iyi bir sonuç elde edeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak bu konuda yanılıyorsunuz. Google, optimize edilmiş Anchor Text’leri “siyah şapka” SEO stratejisi olarak değerlendirir. Yani aşırıya kaçmak, siteniz için olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Farklı bloglara link verirken aynı adres metnini kullanmak, sitenizin cezalandırılmasına sebep olabilir. Bu bağlantılar yakın bir gelecekte, Google tarafından arama motoru Spam’ı olarak işaretlenecek. Bu yüzden aynı link adresini defalarca kullanmaktan kaçınmalısınız. Google botlarının bu durumu daha doğal algılaması için, birkaç farklı kombinasyon kullanmayı deneyebilirsiniz.

Uzman Tavsiyesi: Link oluştururken, anchor text kullanmamaya özen gösterin. Bir dofollow linki oluşturmak istediğinizde, çeşitli anchor text kombinasyonları oluşturmaya çalışın.

Site Genelinden veya Altbilgi Bölümünden Link Almak

Site genelinden link almak ve diğer sitelerin altbilgi bölümlerinde linkler oluşturmak birkaç yıl öncesine kadar işe yarıyordu. Hatta en çok işe yarayan stratejilerden biriydi. Ancak Google, buna da taş koymaya karar verdi. Backlink kurarken güvenli tarafta yer almak istiyorsanız, şuralardan link almamaya özen gösterin:

  • Altbilgi Bölümü (Footer)
  • Kenar Çubuğu (Sidebar)
  • Site Çapından Bağlantılar

Uzman Tavsiyesi: Kenar çubuğundan, altbilgi bölümünden vb. bağlantılar alarak SEO’nuzu arttırabileceğiniz günler geçmişte kaldı. Daha hızlı SEO avantajları elde etmek için Google’ı zorlamadan, doğal görünen Backlink’ler almaya özen gösterin.

Binlerce Bağlantı Veren Sitelerden Backlink Almak

Yorumlar bölümü, bir blog yazarının, yayınladığı iyi bir yazı için takdirleri topladığı bölümdür ancak bu bölüm, kendi sitesine bağlantı veren binlerce yorumla dolarsa hiçbir anlamı kalmaz. Böyle bir sayfayla karşılaştığınızda denize bir bardak su dökmek yerine, görmezden gelmenizi tavsiye ediyorum.

Uzman Tavsiyesi: Yayınlanacak yorumlarla ilgili yönergeleri olan ve yorum yapan kişilere değer veren bloglara yorum yapmak çok daha iyidir.

Alakasız Bağlantılar Kurmak

Moda üzerine bir bloğunuz varsa, teknoloji ile ilgili yayınlar yapan bir siteden Backlink oluşturmak hiç de mantıklı bir hareket değildir. Çoğu blog yazarı, konuların uyumlu olması yerine sitenin yüksek trafiğe sahip olup olmadığına daha çok dikkat eder. Bir Backlink oluşturmadan önce, kendi nişinize benzer bir kaynak bulduğunuzdan emin olun.

Bazı SEO uzmanları, diğer nişlerden de kaliteli Backlink’ler oluşturabileceğinizi iddia etmektedir. Ancak, konunuzla ilgili yüksek kalitede bir konuk gönderisi yazmak için çok dikkatli olmalısınız. Yalnızca, o zaman verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Aksi takdirde, attığınız adım iyi sonuçlara yol açmaz.

Uzman Tavsiyesi: Backlink oluşturmak için başka bir blog sayfasında konuk yazar olacaksanız, kendi nişinizde bir blog seçtiğinizden emin olun.

Sadece Ana Sayfa için Link Oluşturmak

Yalnızca ana sayfa için bağlantı oluşturmak, özellikle yeni blog yazarları arasında sıklıkla tercih edilen bir yoldur. Tüm Backlink’lerinizi yalnızca bir sayfaya yönlendirirseniz, bu Google açısından yapay bir durum olarak algılanır. Bu yüzden link oluştururken, diğer sayfalarınızı da hesaba katmalısınız.

Tüm sayfalarınıza bağlantı oluşturmak birçok açıdan daha avantajlıdır. Yalnızca Backlink profiliniz üzerinde olumlu bir etki bırakmakla kalmaz. Aynı zamanda diğer sayfalarınızın da arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yol açar.

Uzman Tavsiyesi: Backlink oluştururken, ana sayfanızın yanı sıra, diğer sayfalarınıza da bağlantı vermeyi ihmal etmeyin. Bu şekilde Google, tüm sayfalarınıza eşit derecede önem verecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaşımı Düşük Sayfalardan Link Almak

Google algoritmaları, bir içeriğin kalitesini belirlemek için, o içeriğin sosyal medyadaki performansını genel anlamda değerlendirmeye alıyor. Bir gönderi 750 Tweet, 5000 beğeni aldığını varsayalım. Bu içerik, arama motorlarında sosyal etkisi düşük ama kaliteli bir makaleden daha iyi bir performans gösterir.

Ayrıca, sosyal paylaşımı çok az sayfalardan link almaya çalışmak, SEO’nuza herhangi bir değer katmaz. Sadece zamanınızı ve paranızı boşa harcadığınızla kalırsınız.

Uzman Tavsiyesi: Link oluşturmak için, başka bloglarda konuk yazarlık yapmak oldukça mantıklı bir seçenektir. Bu yolu tercih ettiğinizde, Google’ın sizi ödüllendirmesi için yüksek sosyal etkisi olan blogları tercih etmelisiniz.

Tek Tip Backlink Oluşturma Yöntemine Bağlı Kalmak

Konuk yazarlık ve yorum yapma gibi bağlantı oluşturabileceğiniz iki ana tipte kaynak türü vardır. Tek tip bağlantı yöntemine takılıp kalırsanız, istediğiniz süre içinde olumlu sonuç alamazsınız.

Uzman Tavsiyesi: Diğer bloglara yorum yapmak, konuk yazar olmak, sosyal medya paylaşımı vb. her türlü bağlantı oluşturma yöntemini bir arada yürütmelisiniz.

Hep Karşılıklı Linkler Oluşturmak

Karşılıklı bağlantı oluşturmak, blog yazarları arasında popüler bir yöntem haline geldi. Ancak Google’ın, son zamanlarda yaptığı algoritma değişiklikleri, bu durumu hoş karşılamamaya başladı. Günümüzde bu yöntem, SEO’nuza çok az değer katıyor.

Uzman Tavsiyesi: Oldukça fazla sayıda karşılıklı bağlantı oluşturmayın. Bunu yolu tercih ediyorsanız, yalnızca size benzeyen ve yüksek kaliteli bloglarla yapmaya özen gösterin.

PBN Linkler Kullanmak

PBN (Public Blog Networks) linkleri genel olarak sitenize zarar vermektedir. Ancak kullanıcılar, 2021 yılında bile bu tür dizinlerden bağlantı oluşturmaya çalışmaktadır. Siz de bu hataya düşenlerden biriyseniz, Google tarafından mimlenmemek için bir an önce bu bağlantılardan kurtulmalısınız.

Blog ağları ve PBN siteler, Google algoritmalarını bir noktaya kadar kandırmaya çalışabilir. Ancak çoğu zaman sitenizin SEO’su için çok daha kötü sonuçlara sebep olur. Çünkü bu ağlar, alakasız kategorilerden oluşmaktadır. Google’ın Disavow aracını kullanıyorsanız, bu bağlantıları kaldırmanızı tavsiye ediyorum.

Uzman Tavsiyesi: Yüksek kaliteli bağlantılar sağlayan çoğu PBN, şu üç nedenden dolayı zaman ayırmaya değmez. Çok pahalıdırlar ve çok zaman alırlar. Ayrıca bu tarz bağlantıları kullanmanın bazı riskleri de vardır. Bu yüzden, bu tür linklerden uzak durmaya çalışın.

Yeni Backlink’leri Takip Etmemek

Web siteniz için bir gün içinde yüzlerce Backlink alıyor olabilirsiniz. Bu nedenle en önemlilerini izleyerek, düzenli aralıklarla kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Düzenli olarak Backlink’lerinizi takip etmek, size şu konularda yardımcı olacaktır:

  • Toplamınızı takip edebilir ve en önemli bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz.
  • Sayfa indekslemenizde ve Backlink özelliklerinizde oluşan değişikleri takip edebilirsiniz.
  • Spam saldırılarını tespit edebilir ve arama motoru cezalarını önleyebilirsiniz.
  • Rapor oluşturmak için en güncel verileri kullanabilirsiniz.

Uzman Tavsiyesi: Backlink’lerinizi düzenli olarak takip edebilmek için SEMRush aracını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bağlantı Vermeye Değecek İçerik Oluşturmamak

Bu, çoğu insanın doğal yollardan Backlink alamamasının temel nedenlerinden biridir. Bağlantı vermeye değer içerikleriniz yoksa Google’da daha iyi bir sıralama elde etmeyi nasıl bekleyebilirsiniz ki?

Bu nedenle, sosyal ağlarda paylaşılan, ilgi gören ve Backlink oluşturan kaliteli içerikler oluşturmaya daha fazla zaman ayırmalısınız.

Uzman Tavsiyesi: Kendiliğinden bağlantı oluşturabilen içerikler yazabilmek için, blog yazarlığı kurslarını takip edebilirsiniz. 

Backlink oluşturmak için kullanılabilecek birçok Backlink oluşturma tekniğini birçoğumuz biliyoruz. Ancak uzun vadede sitelerimize zarar verebilecek, yüksek maliyetli Backlink hataları da yapabiliyoruz.

Bu yazı ile, en sık yapılan Backlink hatalarına karşı umarım sizi uyarabilmişimdir. Bu listeyi okuduktan sonra, sıklıkla yaptığınızı fark ettiğiniz bir hata oldu mu? Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir