SEO

11 Ayda %647 Organik Büyüme (SEO Vakası)

Sizlerle bugün merak edilen bir SEO Vaka çalışmasını paylaşıyorum.

Vaka 12 Ayda %647 organik büyüme elde eden kaptanoyuncak.com projesine ait. Öncelikle Kaptan Oyuncak firmasının kurucusu Tolga Bey ile nasıl tanıştığımızı paylaşmak istiyorum.

SEO çalışmaları bana çok şey kazandırdı. Daha doğrusu müşterilerim dostlarım oldu. Tolga hocamda onlardan birisi. Kendisiyle tanışmam sektöre geri dönüş yaptıktan 15 gün sonra oldu. SEO danışmanlığı almak istediğini ancak tereddütleri olduğunu aktardı. Kendisine sektörde 13 yıllık deneyimim olduğunu ve neler yapacağımıza dair yol haritasını paylaştık.

Sağolsun oda bizlere bu konuda güvendi ve birlikte 4 Eylül 2022 tarihinde anlaşma yaptık.

Yazışmalarımız kaybolduğu için onları paylaşamıyorum ancak kendiside beni teyit edecektir. :)

SEO danışmanlığı alan Tolga hocam ile yolculuğumuz başladı.

Projekaptanoyuncak.com

Site Kategorisi: Eticaret

Alınan HizmetSEO Danışmanlığı

İlk İletişim Tarihi: 30 Temmuz 2022

Çalışma Trendimiz

Ülkemizi derinden sarsan deprem olana kadar her şey mükemmeldi (ölenlere Allah rahmet eylesin) ancak deprem etkisiyle tüm Türkiye gibi bizde derinden sarsıldık. Daha sonra yaralarımızı yavaş yavaş sardık.

Kaptan Oyuncak
Kaptan Oyuncak

Dönemsel Karşılaştırma

Kaptan Oyuncak Gösterim
Kaptan Oyuncak Gösterim

11 Ayda %647 Organik Büyüme: Bakış Açısı

Bu konuyu adım adım ve eksiksiz sizlerle paylaşmak istiyorum. SEO’da büyümenin gerçekleşmesi için sabır büyük önem taşımaktadır. Bir web sitesinin öncelikle iç optimizasyon çalışmasının tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç sitenin sayfa sayısına göre 1 ay ile 3 ay arasında gerçekleşmektedir. Bu süreci Tolga hocam ile yaklaşık 2 ayda tamamladık.

Proje Nasıl 6.5 Kat Büyüdü?

İç optimizasyon çalışmasını tamamlandıktan sonra süreç iç optimizasyon kontrolü ve dış optimizasyon çalışmasıyla (Backlink ve Makale çalışması) devam etti.

Hatta dış optimizasyon çalışmasının toplantısını 23:00’da Tolga hocam arabada (işi olmasından dolayı) ben oturma odamda Google meet üzerinden gerçekleştirmiştir. (Toplantıya arabada katılmasının nedeni yoğunluktan vakit bulamaması ve spor sonrası eve giderken görüşme fırsatımız olmasıydı:) İşte SEO her an aksiyon alınması gereken bir disiplindir.

Neler yaptığımızı adım adım paylaşıyorum:

Teknik Denetim ve İç Optimizasyon

Screaming Frog ve Ahrefs ile yapmış olduğum analizler neticesinde aşağıda yer alan konu başlıklarında sorun yaşadığımızı gözlemledim ve problemleri giderdim.

 • 404 Hataları
 • Yönlendirme Problemleri
 • Başlık Hataları
 • Düşük Kaliteli İçeriğe Sahip Yüzlerce Sayfa
 • Düşük Kaliteli Blog İçerikleri
 • Meta Açıklamalar
 • Başlık Etiketleri
 • Meta Keywords Kullanımı (2009 Yılından İtibaren Bir Sıralama Kriteri Değil)
 • Görsel Optimizasyonu
 • Hız Optimizasyonu
 • Canonical Etiket Çalışması

Kırık bağlantılar ve Yönlendirme problemlerinin bulunduğu sayfaları tespit edip kırık bağlantıları kaldırdım, yönlendirmelerini düzelttim.

Başlık kısmında markanın yer almadığını ve sadece küçük harflerden oluşan başlıkların tespitini gerçekleştirip revize ettim.

Düşük kaliteli içeriğe sahip hiç trafik almayan sayfaları tespit edip, gerçekten gereksiz olanları kaldırdım. Revize edilmesi gerekenlerle alakalı özet bir bilgi dosyası hazırlayıp içerik ekibine ilettim. İçeriklerin yeni halini eski içerikleri güncelleyerek değiştirdim.

Meta açıklaması olmayan sayfaları revize ettim. Kısa, uzun ve alakasız meta açıkamaları düzenledim.

Yüksek boyutlu görselleri optimize ettim. URL’i değişen görsellerin eski URL’lerini yeni URL’lere yönlendirdim. ALT etiket sorunlarını giderdim.

Hazır paket olduğu için hız problemlerini kısmi olarak giderbildim. İlgili alt yapı firmasına geri bildirimlerde bulundum ve sürecin iyileşmesi için takip etmeye devam ettim.

Eksik ve hatalı canonical etiketleri tespit edip düzelttim.

Search Console

 • Mobil Kullanılabilirlik.
 • Önemli Web Verileri.
 • Kapsam.
 • Sayfa Deneyimi.

Search console kontrolü yaparak mobil kullanılabilirlikle ilgili hataları tespit ederek yazılımcı firmaya düzeltmesi için ilettik.

Önemli Web verilerini olumsuz etkileyen durumları iyileştirdim.

Kapsam raporunu kontrol ederek dizine eklenmesi gereken ancak eklenmeyen sayfalar için iyileştirme çalışması yaptık.

Sayfa deneyimi olumsuz etkileyen durumları tespit edebilmek için Microsoft Clarity kurdum. Clarity programında kullanıcı deneyimini izleyerek gerekli aksiyonları aldım.

Yukarıdaki işlemleri Tayfun hocamın büyük desteğiyle tamamladık. (Emeğine sağlık)

Rakip Analizi

Kaptan Oyuncak markasını rakipleriyle karşılaştırdığımda yeterli kullanıcı deneyimi sunan bir girişim değildi.Bu nedenle kullanıcı deneyimini iyileştirici çalışmalar yaptık.

Çalışmaları yaparken kimseyi taklit etmemeye özen gösterdik sadece sektörde kullanıcıların beklentilerine yönelik analiz ve iyileştirmeler yaptık. Kullanıcı ne istiyor? Bunu hangi firma çözmüş? Biz daha iyisini nasıl yapabiliriz?

SEO çalışmalarımda her zaman en üst sırada olan markadan ziyade ilk akla gelen marka olmayı tercih ediyorum. Bunun nedeni ilk akla gelen marka olursanız sizi hiç bir gücün yıkamamasıdır.

Örnek: Coca Cola

Aslında kendi sitemdeki amacımda bu SEO sektöründe akla gelen markalar arasında olmak istiyorum ve bu yöntem kalıcı ve uzun soluklu başarı getirecektir.

Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturma

Daha önce oluşturulan içerikleri analiz ettik ve reviz edilmesi gereken ya da kaldırılması gereken içerikleri kaldırdık. Yerine yüksek kaliteli içerikler oluşturduk ve bu oluşturduğumuz içeriklerle çok iyi sıralamalar elde ettik.

İçeriklerimizde iç bağlantı çalışması yaptık. Bu çalışmaya aşırıya kaçmadan hedef kelimelerimize yönelik oldu.

Bağlantılar

Bağlantı kaynaklarını programlar aracılığıyla analiz ettik; bu analizde hep rakipleri inceledik hemde bize en faydalı olacak bağlantıları araştırdık. Burada uyguladığımız strateji hem maliyetten hem de zamandan tasarruf yapmamızı sağladı.

 • Ahrefs ya da Semrush araçlarıyla hedef kitlemizin olduğu siteleri tespit ettik.
 • Ön rapor oluşturduk, Organik trafik verilerini çıkardık.
 • Verileri iyi olan sitelerden sitemizi stratejik makalelerle içerikler aldık.
 • Eski içeriklerden yönlendirici bağlantılar oluşturduk.
 • Sponsorlu bağlantılar bulduk.
 • Konuk yazarlık çalışması yaptık.

Güvenlik (Bağlantı Saldırılarını Engelleme)

Geçmiş dönem bağlantılarını inceledik. Bu inceleme sonucunda zararlık olarak tespit ettiğimiz bağlantıları Google’a bildirerek reddettik. Düzenli olarak araçlarımızla bağlantı kaynaklarının kontrolünü sağladık. (+18, bahis, Hacklink ve buna benzer saldırılar hep engellendi.)

Sonuç: SEO Bir İnşa Sürecidir

SEO çalışması yaparken temellerinizi çok sağlam oluşturmanız gerekmektedir. Bu temeller sabır, uzmanlık ve özveri gerektirmektedir.

Bu uzun soluklu yolda bizlere güvenen Tolga Hocam ve Kaptan Oyuncak Ailesine teşekkürü borç biliyorum.

Not:

Müşterilerime her zaman referans olaraksöylediğim bir cümle ile bitirmek istiyorum.

50 m2’lik dükkanımızla internette “Oyuncak” kelimesinde devlerin arasındayız. Oyuncak yazdığınızda 1. sayfada Kaptan Oyuncak firmasını göreceksiniz.

Sıralama
Sıralama

SEO çalışmalarını sadece 1 kelime üzerinden değerlendiremeyiz; bununla ilgili organik büyüme görüntülerini de Ahrefs üzerinden almış olduğum verileride sizlerle paylaşmak isterim.

Organik Büyüme
Organik Büyüme

Backlink büyümesiyle ilgili olarakta Ahrefs uygulamasından almış olduğum verileri sizlerle paylaşıyorum.

Organik Backlink
Organik Backlink

SEO Çalışmalarınıza Katkı Sağlayacak Diğer İçeriklerim

Sizler için SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak içerikleri bir araya getirdim. Aşağıdaki içerikleri incelemeniz ve örneklerle uygulamanız kısa sürede SEO performansınızın artmasını sağlayacaktır.

 1. SEO Hizmeti
 2. SEO Nasıl Yapılır
 3. SEO Uzmanı
 4. SEO Çalışması
 5. SEO danışmanı
 6. SEO Nedir
Sizin için profesyonel olarak SEO çalışmaları gerçekleştirebilirim. Tam istediğiniz gibi çalışmalar yapar, size bunu şeffaf olarak raporlayabilirim.

Yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklamak ve benimle iletişim kurmak.

WhatsApp İletişim

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir