SEO

SEO ChatGPT

SEO çalışmalarında ChatGPT gibi bir dil modeli ile etkileşim kurarak, SEO stratejilerinizi ve optimizasyon çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz. ChatGPT ile web sitenizin SEO performansını iyileştirerek Google sıralamasında  yükselme sağlayabilirsiniz.

Bu içeriğimde sizlere ChatGPT komutları ile nasıl SEO çalışması yapacağınızı aktaracağım.

ChatGPT Komutu Nedir?

ChatGPT komutları, ChatGPT modeline metin üretmesi için verilen doğal dil girdileridir.

Örneğin, komut “SEO nedir, bunu bir SEO uzmanı gibi açıklar mısın” ise, yapay zeka girdiğiniz komuta istinaden bir SEO uzmanı gibi cevap üretecektir.

SEO ChatGPT
SEO ChatGPT Görsel
Şimdi hangi komutlar ile nasıl SEO yapacağımızı inceleyelim. 

Teknik SEO için ChatGPT İstemleri

SEO’nun önemli bir konusu olan teknik SEO, sitenizin teknik yapısını optimize ederek arama motorlarının dikkatini çekmenize ve daha iyi sıralamalar elde etmenize yardımcı olur.

Ancak, teknik SEO hakkında bilgi edinmek ve doğru stratejileri uygulamak karmaşık olabilir. Neyse ki, ChatGPT’nin teknik SEO konusunda size yardımcı olabileceği taleplerde bulunabilirsiniz.

1- Aşağıdaki soru ve cevaplar için SSS Sayfası Şema işaretlemesini oluşturun:…

2- [Ülke]de [dil], [ülke]de [dil] ve [ülke]de [dil] hedeflenen sayfalarda yer alacak hreflang etiketlerini oluşturun…

3- Kaynak konumunu [konum hedefine] 301 yönlendirmek için .htaccess yeniden yazma kurallarını oluşturun…

4- Alan adı içinde [tarama yapılacak konumu] taramaya izin verirken [tarama yapılacak konumu] taramayı engellemek için robots.txt kurallarını oluşturun…

5- Aşağıdaki URL’leri içeren geçerli bir XML site haritası oluşturun: [URL’ler]

6- [URL] için no-follow ve canonical oluşturur musun.

7- Bir SEO uzmanı gibi davranın, [web sitesi URL’sini] analiz edin ve teknik SEO ile ilgili iyileştirme önerilerinde bulunun. Bu iyileştirmeleri yapmanın yollarını bir tabloda listeyin.

ChatGPT Komutları ile Anahtar Kelime Araştırması

SEO çalışmalarında doğru anahtar kelimeleri bulmak zahmetli bir iştir. Bu yüzden sizin için hazırladığımız komutlarla ChatGPT’den yardım almak iyi bir fikir olacaktır.

1- Web sitemize [site adresiniz] en alakalı trafiği sağlayacak ve arama motoru görünürlüğümüzü artıracak SEO ile ilgili en iyi anahtar kelimeleri belirle. Arama hacmi, rekabet ve ilgili anahtar kelimeler hakkında veri topla. Anahtar kelimeler hedef kitlemize uygun ve içerik pazarlama stratejimizle uyumlu olmalı.

2- Bir SEO uzmanı olduğunu varsayalım; [ilgi alanı] ile ilgili yüksek hacimli, düşük zorluklu anahtar kelimeler öner misin.

3- Bir içerik pazarlamacısıymış gibi [ilgi alanı] ile ilgili uzun kuyruklu, yüksek hacimli, düşük zorluklu anahtar kelimeler önerir misin?

4- Bir anahtar kelime stratejisti tarafından hazırlanmış ‘Konu’ ile ilgili en iyi rakiplerin ve URL’lerinin bir tablosuna ihtiyacım var.

5- Anahtar kelimeler hakkında doğru ve detaylı bilgiye sahip bir SEO uzmanı gibi davranıp, sitemin blog yazısı bölümüyle [SEO Eğitimi] ilgili 5 SEO anahtar kelime listesi oluştur musun.

seo chatgpt anahtar kelime
Seo ChatGpt Anahtar Kelime Görseli

6- Bir içerik stratejisti olarak, [ilgi alanı] ile ilgili sık sorulan sorulardan oluşan bir derleme oluşturur musun. Sorular yeni kullanıcıların soracağı sorular olmalıdır.

7- Bir anahtar kelime araştırmacısı olduğunuzu varsayalım, [konu] için anahtar kelimelerin listesini oluşturur musun.

8- Bir SEO yöneticisi gibi davranın ve [Konu] için en iyi 10 SEO anahtar kelime stratejisini araştırın. Listelenen anahtar kelimelerin arama niyetini (ticari, işlemsel veya bilgilendirici) bir tablo formatında düzenleyin: …

9-Bir online pazarlama yöneticisisiniz, [konu] ile ilgili geniş konular listesi yapın ve her konuyu müşterilerinizin kullandığını düşündüğünüz ifadeler listesi ile genişletin.

Sizin için profesyonel olarak SEO çalışmaları gerçekleştirebilirim. Tam istediğiniz gibi çalışmalar yapar, size bunu şeffaf olarak raporlayabilirim.
Yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklamak ve benimle iletişim kurmak.

WhatsApp İletişim

İçerik Taslağı Oluşturmak için Kullanacağınız ChatGPT Komutları

Mükemmel anahtar kelimeye sahip olduğunuzda, mükemmel içeriği oluşturmanız gerekir. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız eğer aşağıdaki ChatGPT içerik taslağı komutlarına göz atın, bu komutlardan isterseniz ilham alın veya olduğu gibi kullanın.

1- Deneyimli bir metin yazarı olarak, [X] anahtar kelimesi için kapsamlı, SEO-uyumlu bir blog yazısı taslağı oluşturun. Hedef kitleniz [X] olsun, yazım tonunuz samimi olsun ve istenen uzunluk 1500-2000 kelime olsun.

2- Bir içerik pazarlamacısı olduğunuzu varsayalım; [X] anahtar kelimesi ile ilgili farklı ürün veya hizmetleri karşılaştıran ve kıyaslayan SEO-uyumlu bir blog yazısı taslağı oluşturun. Hedef kitleniz tüketici olsun, tonunuz tarafsız olsun ve istenen uzunluk 1000-1500 kelime olsun.

3- Serbest çalışan bir yazar olarak, [X] ürününün benzersiz özelliklerini ve faydalarını sergileyen kapsamlı bir blog yazısı taslağı oluşturun. Hedef kitleniz [ürün] meraklıları olsun, tonunuz ikna edici olsun ve istenen uzunluk 1500-2000 kelime olsun.

4- SEO konusunda deneyimli bir teknik yazar olarak, [X] ürününü kullanmak için adım adım bir rehber sunan detaylı bir blog yazısı taslağı oluşturun. Hedef kitleniz başlangıç seviyesindeki kullanıcılar olsun, tonunuz dostane ve yardımsever olsun ve istenen uzunluk 800-1000 kelime olsun.

5- Bir içerik pazarlama uzmanı olarak davranın, [X] ile ilgili ipuçları ve püf noktaları sunan kapsamlı bir blog yazısı taslağı oluşturun. Hedef kitleniz kendin yap meraklıları olsun, tonunuz samimi olsun ve istenen uzunluk 1200-1500 kelime olsun.

6- [X] konusu hakkında bir blog yazısı için ana fikirleri listeyip bir tablo halinde sunar mısın.

7- Deneyimli bir içerik yazarıymış gibi, [X] konusunda detaylı bir rehberin kritik unsurlarını bir blog yazısı için taslak halinde yazın.

seo chatgpt icerik olusturma
Seo ChatGPT İcerik Oluşturma Görseli

8- [Title] başlıklı blog yazısı için yedi adet alt başlık yazın; başlıklar ilgi çekici ve en fazla 60 karakter olmalıdır.

9- Bir içerik pazarlama uzmanı olduğunuzu varsayalım, [title] başlıklı bir blog yazısı için iki seviyeli bir başlık yapısı kullanarak detaylı bir taslak yazın.

10- Bir sosyal medya içerik yazarı olarak davranın, bu taslağı [Taslak] analiz edin ve blog yazısını daha ilgi çekici ve bilgilendirici hale getirmek için gerekirse bölümleri kaldırın veya ekleyin.

Metin Yazarlığı için ChatGPT Komutları

Anahtar kelimeye ve içerik taslağına sahip olduğumuza göre, sizler için hazırladığım harika ChatGPT metin yazarlığı ipuçlarıyla içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

1- Bir metin yazarı olarak, atık azaltmanın ve sürdürülebilirliği teşvik etmenin faydalarını vurgulayan, çevre bilincine sahip müşteriler için bilgilendirici ve ilgi çekici bir ton kullanarak bir video reklamı senaryosu yazar mısın.

2- Bir web içerik uzmanı olarak, ürünün bireyleri en son moda trendleriyle güncel tuttuğunu ve en iyi görünmelerine yardımcı olduğunu vurgulayan bir Instagram reklamı senaryosu taslağı hazırlar mısın. Reklam, güven vermeli ve moda bilincine sahip müşterilere hitap etmeli.

3- Bir web içerik yöneticisi olarak, ürünün tüylü dostlar için konfor ve daha iyi bakım sağlamadaki faydalarını vurgulayan, evcil hayvan sahipleri için samimi bir tonla bir YouTube video reklamı senaryosu oluşturur musun.

4- Bir blog yazarı olarak, iş odaklı müşterilere yönelik bir kurşun üretme kampanyası için profesyonel ve ikna edici bir e-posta şablonu yazın. E-posta, ürün [X]’in iş yerinde verimlilik ve etkinliği nasıl artırdığını vurgulamalı.

5- Bir dijital içerik üreticisi olarak, potansiyel müşterilere yönelik bir satış maili taslağı hazırlar mısın. Hedef kitlemiz yoğun müşteriler olmasından dolayı mail’de ürün [X]’in zaman yönetimi faydalarını vurgulamalıyız.

seo chatgpt mail hazırlama
Seo chatgpt mail hazırlama görseli

6- SEO konusunda deneyimli bir metin editörü olarak, sağlık odaklı müşterilere yönelik ürün [X]’in özelliklerini vurgulayan ilham verici bir kısa hikaye yazar mısın. Hikaye, ürünün sağlıklı bir denge sağladığını ve genel mutluluğu artırdığını vurgulamalı.

7- Bir içerik pazarlamacısı olarak, teknoloji meraklısı müşterilere yönelik bir satış etkinliği için kendinden emin bir sosyal medya gönderi taslağı hazırlar mısın.

8- Bir içerik üreticisi olarak, aile odaklı müşterileri hedefleyen bir blog makalesi için, [X] ürününün onların sevdikleriyle daha kaliteli zaman geçirmelerini sağlamadaki faydalarını vurgulayan samimi bir başlık yazar mısın.

9- Deneyimli bir içerik yazarı olarak, yaratıcı müşterileri hedefleyen ve [X] ürününün yaratıcı fikirlerini hayata geçirme yeteneğini vurgulayan bir açılış sayfası için ilham verici bir harekete geçirici mesaj yazın.

10- Bir sosyal medya içerik oluşturucu olarak, güvenlik bilincine sahip müşterilere yönelik bir sanal etkinlik davetiyesi için güvenilir bir senaryo hazırlayın. Bu senaryoda ürün [X]’in günlük yaşamlarında güvenlik ve emniyet duygusu sağladığını vurgular mısın.

11- Bir metin yazarı olarak, genç yetişkinleri hedefleyen eğlenceli ve enerjik bir üslupla bir Facebook reklamı için senaryo taslağı hazırlar mısın. Reklam, ürünün günlük yaşamlarını nasıl basitleştirip iyileştirdiğini ve en önemli şeylere odaklanmalarını kolaylaştırdığını vurgulamalıdır.

12- Bir içerik oluşturucu olarak, küçük çocuklu ailelere hitap eden bir TV reklamı için senaryo yazar mısın. Reklam, çocukların oynaması ve öğrenmesi için güvenli ve emniyetli bir ortam sağlamada ürünün faydalarını vurgulamalıdır.

13- Bir sosyal medya yöneticisi olarak, fitness bilincine sahip müşterileri hedefleyen etkileyici iş birliği için bir senaryo oluşturur musun. Reklam, ürünün antrenmanlarını nasıl iyileştirdiğini, sağlıklarını iyileştirdiğini ve fitness hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olduğunu vurgulamalıdır.

14- Bir pazarlamacı olarak yoğun çalışan profesyonelleri hedefleyen radyo reklamı için senaryo yazar mısın. Reklam, ürünün nasıl zaman kazandırdığını ve hızlı yaşamlarında nasıl kolaylık sağladığını vurgulayarak, en önemli şeylere odaklanmalarını sağlar.

15- Bir içerik stratejisti olarak, üniversite öğrencilerine yönelik bir Snapchat reklamı için senaryo yazar mısın. Reklam, ürünün günlük ihtiyaçları için nasıl ekonomik ve pratik çözümler sunduğunu vurgulayarak, onların mali durumlarını yönetmelerini ve kampüste stressiz bir yaşam sürmelerini kolaylaştırmalıdır.

SEO Nedir? İçeriği sayesinde SEO’nun tüm detaylarını öğrenebilir, kendi stratejinizi oluşturabilirsiniz. Bu strateji sayesinde sitenizi Google’de üst sıralara çıkarabilirsiniz. Bu durum sizin yarışta bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun için SEO Nedir? (Kapsamlı Rehber) sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

ChatGPT ile İçerik İyileştirme Komutları

Yeni ya da eski bir içeriğiniz olsun, bazen mükemmel forma girmesi için biraz değiştirmeniz gerekebilir. İçeriğinizi kolayca mükemmelleştirmek için her zaman ChatGPT ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

1 -İçeriğin [hedef kitle] için ilgili ve bilgilendirici olduğundan emin olmak için [metin]i iyileştirir misin.

2- [Metin]i yeniden yazın ve içeriği bölüp okunmasını kolaylaştırmak için başlıklar ve alt başlıklar kullanın. Anahtar kelime olarak [anahtar kelime] kullanmalısın.

3- Bu [metin]i yeniden yazın ve içeriği [anahtar kelime] bağlamında [hedef kitle] için daha okunabilir hale getirir misin. Bunu yaparken etkin bir dil ve kısa cümleler kullanmalısın.

4- Bu [metin]i iyileştirin ve okuyucuları bir bülten abonesi olmaya veya bir ürün satın almaya gibi belirli bir eylem yapmaya teşvik etmek için bir eylem çağrısı (CTA) ekleyin.

5- Argümanlarınızı desteklemek ve içeriği daha güvenilir kılmak için ilgili alıntılar ve istatistikler ekleyerek bu [metni] yeniden yazın.

6- İçeriği daha ilgi çekici ve akılda kalıcı hale getirmek için anekdotlar ve hikaye anlatma teknikleri kullanarak bu [metni] başka kelimelerle ifade edin.

7-Bu [metin]i iyileştirin ve uygunsa mizah kullanarak içeriği daha keyifli okunur hale getirin.

8- Bu [metin]i iyileştirin ve içeriği gözden geçirerek herhangi bir yazım hatası, dilbilgisi hatası veya diğer hataları giderin.

9- Bu [metin]i yeniden yazın ve içeriğin kolayca taranabilir olduğundan emin olun. Bunun için madde işaretleri, numaralı listeler ve kalın veya italik yazı kullanın.

10- Bu [metin]i yeniden yazın ve içeriğin sonunda sorular sorarak ve yorum yapmaya davet ederek okuyucu katılımını teşvik edin.

chatgpt icerik duzenleme

11- Yukarıdaki metni SEO anahtar kelimeleri olarak [anahtar kelime 1, anahtar kelime 2, anahtar kelime 3] kullanarak yeniden yazın.

Başlık Oluşturmak için ChatGPT Komutları

İçeriğiniz için akılda kalıcı bir başlık mı arıyorsunuz? Okuyucuların içeriğinizi tıklamasını sağlayacak başlığı oluşturmak için aşağıdaki ChatGPT komutlarına göz atın .

1- Aşağıdaki metin için en fazla 60 karakterli [X] farklı başlık etiketi oluşturun. Başlık açıklayıcı olmalı ve “anahtar kelime” sözcüğünü içermelidir.

2- Şık bir başlık üreticisi gibi davranmanızı istiyorum. Virgül ile anahtar kelimeler yazacağım ve siz de dikkat çekici başlıklarla cevap verir misiniz. İlk anahtar kelimelerim SEO, SEO Eğitimi ve A’dan Z’ye SEO.

3- Aşağıdaki SEO anahtar kelimelerinin listesiyle ilgili akılda kalıcı blog yazısı başlıkları yazar mısın:…

4- Blog makalesinin başlığını [başlık] daha çekici hale getirir misin.

5- Belirli bir konu için daha yüksek tıklama oranlarına sahip farklı blog yazısı başlıklarından üç örnek yazar mısın.

Genel SEO için ChatGPT İstemleri

SEO alanında ihtiyaç duyabileceğiniz bazı bonus ChatGPT istemleri

1- Bir SEO uzmanı gibi davranmanızı istiyorum. İlk isteğim şu: “Şirketim için bir SEO stratejisi geliştirmek için yardıma ihtiyacım var.”

2- Bir SEO uzmanı gibi davranmanızı istiyorum. İlk isteğim şu: “Etkili bir SEO rehberi nasıl oluşturacağımı anlamak için yardıma ihtiyacım var.”

seo chatgpt seo uzmani

3- Bir sosyal medya fenomeni olarak hareket etmenizi istiyorum. Marka bilinirliğini artırmak, ürün veya hizmetleri tanıtmak için Instagram, Twitter veya YouTube gibi çeşitli platformlar için içerik oluşturacak ve takipçilerle etkileşim kuracağız.

4- Bir tabloda [konu] ve bunların URL’lerini kapsayan [niş] hakkında X popüler blog önerin.

Daha İyi ChatGPT Sonuçları İçin Kanıtlanmış 7 İpucu

SEO için kendi ChatGPT isteklerinizi oluşturabilirsiniz. Bazı detaylara dikkat ederek bunu yapabilirsiniz. Dikkate almanız gereken önemli ipuçları şunlardır:

Belirgin olun: Çok geniş veya belirsiz olan açık uçlu sorular sormaktan kaçının. Sorularınızda belirgin ve özlü olun ki chatbot tam olarak ne aradığınızı anlasın.

Doğru dil ve dilbilgisi kullanın: Chatbotun sizi daha iyi anlaması için sorularınızda doğru dilbilgisi, yazım ve cümle yapısı kullanın.

Basit tutun: Karmaşık sorular sormaktan veya aşırı teknik dil kullanmaktan kaçının. Soru ne kadar basitse, chatbotun doğru cevap vermesi o kadar kolay olur.

Niyetinizle ilgili net olun: Chatbotun sorunuzun arkasındaki niyeti anladığından emin olun. Örneğin, belirli bir ürün arıyorsanız, sorunuzla ilgili anahtar kelimeleri dahil edin.

Bağlam sağlayın: Sorunuz belirli bir konu veya senaryo ile ilgiliyse, chatbotun sorunuzun bağlamını anlaması için yeterli bağlam sağlayın.

Belirsizlikten kaçının: Sorunuzun sadece bir net cevabı olduğundan emin olun ki chatbot doğru bir yanıt verebilsin.

Sabırlı olun: Chatbotlar kullandıkları teknoloji ve üzerinde eğitildikleri veri ile sınırlıdır. Sabırlı olun ve her zaman, hemen veya doğru bir cevap verebileceklerini beklemeyin.

SEO Çalışmalarınıza Katkı Sağlayacak Diğer İçeriklerim

Sizler için SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak içerikleri bir araya getirdim. Aşağıdaki içerikleri incelemeniz ve örneklerle uygulamanız kısa sürede SEO performansınızın artmasını sağlayacaktır.

  1. SEO Hizmeti
  2. SEO Nasıl Yapılır
  3. SEO Uzmanı
  4. SEO Çalışması
  5. SEO danışmanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir